Hlavní navigace

Uplatnění paušálů OSVČ s společníka s.r.o.

  • (neregistrovaný) 89.102.25.---

    15. 6. 2015 16:15

    Dobrý den, prosím o radu:
    Je možné podnikat jako OSVČ a zároveň být společníkem v s.r.o., když předmět činnosti se částečně překrývá? Pokud ano, je možné uplatňovat jako OSVČ i nadále paušální výdaje % z příjmů nebo musí být uplatňovány skutečné výdaje?
    Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 6. 2015 13:48

      bez přezdívky

      Dobrý den paní Kottmanová,

      Váš dotaz se týká spíše právní poradny. Doporučuji Vám prostudovat zejména pravidla týkající se tzv. zákazu konkurence. Podle ustanovení § 109 odst. 1 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, například platí, že "bez svolení všech ostatních společníků nesmí společník podnikat v předmětu podnikání společnosti, a to ani ve prospěch jiných osob, ani zprostředkovávat obchody společnosti pro jiného". Toto ustanovení je dispozitivní, společenská smlouva může tedy zákaz konkurence v tomto smyslu upravit jinak. Pozor i na obecná ustanovení týkající se zákazu konkurečního jednání.

      Pokud by měl společník stejný předmět činnosti jako společnost, zejména je nutno vyhnout se fakturaci služeb společníka vůči společnosti. Takto fakturované služby (s podobnou náplní činnosti, kterou vykazuje společnost) by mohly být správcem daně překlasifikovány na příjmy ze závislé činnosti se všemi sankčními důsledky, zejména pro společnost (neodvedené pojistné, nesplněné registrační povinnost atp.). K těmto případům existuje judikatura českých soudů.

      Samotná účast ve společnosti nemá na metodu uplatňování výdajů OSVČ žádný vliv.

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).