Hlavní navigace

Exekuce a daňové slevy u zaměstnance

 • (neregistrovaný) 195.146.108.---

  19. 6. 2015 8:40

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký bude výpočet nezabavitelných částek a srážek soudně nařízených z nichž jedna je přednostní (výživné ve výši 2500) a další tři jsou nepřednostní v celkové výši cca 400 000 Kč u zaměstnance, který:
  - pracuje v pracovním poměru na pracovní smlouvu (úvazek 40 hod týdně)
  - žije ve společné domácnosti s družkou a třemi dětmi (všechny jsou jeho), z nichž na jedno právě platí soudně nařízené výživné (2500,-)
  - družka je v současné době na mateřské dovolené

  Jak bude tato situace vypadat z hlediska slev na dani a daňového zvýhodnění na děti.

  Děkuji za odpověď.

  Zuzana

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 6. 2015 10:39

   autorka

   Dobrý den,

   při stanovení nezabavitelných částek se řídíme nařízením vlády č. 595/2006 Sb., o způsobu výpočtu nezabavitelných částek a novým občanským zákoníkem (vyživovací povinnost). Nárok na daňové zvýhodnění stanovuje zákon o daních z příjmů.

   Daňové zvýhodnění dle § 35c zákona o daních z příjmů:

   Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči, dítě druhého z manželů, vlastní vnuk nebo vnuk druhého z manželů, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je


       
   • a) nezletilým dítětem,

   •    
   • b) zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a

   1. soustavně se připravuje na budoucí povolání; příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře,
   2. nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo
   3. z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

   Jestliže jsou splněny uvedené podmínky a jedná se o společně hospodařící domácnost, může si poplatník uplatnit daňové zvýhodnění na všechny své nezletilé, případně zletilé studující děti.

   Nezabavitelné částky pro účely exekučních srážek:

   Vyživovací povinnost vůči družce zákonem stanovena není (na rozdíl od manželky). Dle ustanovení § 910 nového občanského zákoníku má rodič vyživovací povinnost vůči svým potomkům, jestliže nejsou schopni se sami živit. Ovšem v souladu s nařízením vlády o nezabavitelných částkách se jedna čtvrtina nezabavitelné částky nezapočítává na žádného z těch, v jejichž prospěch byl nařízen výkon rozhodnutí pro pohledávky výživného, jestliže výkon rozhodnutí dosud trvá.

   Píšete: "žije ve společné domácnosti s družkou a třemi dětmi (všechny jsou jeho), z nichž na jedno právě platí soudně nařízené výživné".

   Uplatníte nezabavitelnou částku na povinného, tj. aktuálně 6 118 Kč + na dvě vyživované děti (2 x 1 529,50 Kč). Pokud je skutečně na třetí dítě na základě výkonu rozhodnutí pro pohledávky výživného nařízeno zaměstnavateli provádět srážky ze mzdy, započítávat se nebude.  Musí se však jednat o výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy. Na výživném se mohou rodiče dohodnout nebo je stanoveno soudně (stále se ale nejedná o nařízený výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy).   

   Hezký den přeje   Dagmar Kučerová  ;)

    

    

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).