Hlavní navigace

Plátce daně

• (neregistrovaný) 91.221.212.---

6. 7. 2015 11:04

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak je to teda s plátcem daně? Z FÚ mi přišlo DIČ. Znamená to, že jsem plátce nebo to nemá žádnou roli? Nic o tom nevím a teprve teď si o tom vše zjišťuji.
    Také mám tabulku příjmů a výdajů, opravdu nic víc nepotřebuji?
    Od středy budu mít otevřený obchod a chtěla bych tam zaměstnat mamku, ale jako brigádníka protože je na mateřské. Co mám pro to udělat?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 7. 2015 13:21

Standa (neregistrovaný) 94.142.238.---

Zdravím.

Záleží k jaké dani jste se registrovala. Pokud s podnikáním začínáte, tak jste se patrně jen registrovala k dani z příjmu FO na finančním úřadě. Obecně je DIČ Vaším daňovým identifikátorem a uvádíte jej při jakékoliv komunikaci a podání s finančním úřadem. V případě, že byste byla plátcem DPH, tak používáte stejné DIČ.

Každopádně doufám, že jste neopomněla registraci na ČSSZ a Vaší zdravotní pojišťovně. Podle toho zda je toto podnikání vaši hlavním nebo vedlejším příjmem, tak odvádíte minimální pojistné. Pokud byste nechtěla vést výdaje, můžeme výdaje uplatňovat tzv. paušálem, který činí 60%. V takovém případě máte povinnost pouze evidovat příjmy.

V případě, že byste pak byla plátcem DPH, pak byste daňovou evidenci pro potřeby DPH vést musela stejně.

---

Co se týče zaměstnávání dalších lidí, zde je to trochu složitější. Ale velmi obecně:
      1. Musíte se na FÚ registrovat k dani ze závislé práce a pak také ke srážkové dani
      2. Musíte se jako zaměstnavatel registrovat u ČSSZ a konkrétní zdravotní pojišťovny zaměstnance (nemusíte tak činit, pakliže by všichni pracovali na DPP s maximální mzdou 10.000,- Kč. Pak teoreticky stačí jen odvádět zálohy na daň a registrovat zaměstnance na ČSSZ a zdravotní pojišťovně nemusíte. Pokud by šlo k klasickou smlouvu či DPČ, pak registrační povinnosti musíte splnit.

To je tak ve zkratce všechno. Doporučuji si na internetu ještě nastudovat povinnosti zaměstnavatele a pak něco o dohodě o pracovní činnost a dohodě o provedení práce. Tyto dohody se používají právě pro brigády, každá má své omezení, takže je potřeba to nastudovat.

V čem budete podnikat?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).