Hlavní navigace

Náhrady výdajů a daně

• (neregistrovaný) 217.197.149.---

12. 7. 2015 19:06

Dobrý den, jsem student a pracuji na brigádě (mám pracovní smlouvu na dobu určitou). K výkonu práce používám svou vlastní motorovou pilu za kterou mě zaměstnavatel platí náhrady. Zajímalo by mě jestli se na tyto náhrady vztahují nějaké daně. Při poslední výplatě jsem náhrady dostal formou odměny, které se přičetli k základní mzdě. Následná hrubá mzda byla tedy i s náhradami. Z této hrubé mzdy mi bylo následně vypočítáno SOC a ZDR. Zajímalo by mě jestli se náhrady výdajů nemají účtovat "úplně" zvlášť a bez daní.

Děkuji Zdeněk

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 7. 2015 19:37

Petr Šinagl - AAC&S (neregistrovaný) 62.201.23.---

Náhrady výdajů placené zaměstnanci zaměstnavatelem skutečně nejsou předmětem daně z příjmu ani součástí vyměřovacích základů sociálního a zdravotního pojištění.
      Ovšem na druhou stranu zaměstnavateli i zaměstnanci vzniká povinnost doložit objektivní výši těchto náhrad (jinak by nebylo nic lehčího než se zbavit daní i pojistných například náhradou 100.000,- Kč/měsíc za použití vlastní propisky - ad absurdum), což může ve výsledku znamenat, že než by se s tím zaměstnavatel "piplal" a nesl riziko dodatečného zpochybnění (při kontrole za 2-3 roky), tak se na nějaké náhrady vykašle a odpovídající částku jednoduše zahrne do mzdy/odměny jako její část.
      Záleží tedy na tom, jak přesně máte úhradu za použití Vaší pily se zaměstnavatelem sjednánu - zda přímo jako náhradu za použití v přesné částce (pak by neměla být součástí mzdy a tedy ani vstupovat do základu pro stanovení daně a odvodů), nebo jen jako zohlednění ve výši sjednané mzdy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).