Hlavní navigace

Dohoda o pracovní činnosti - pod 400Kč

  • (neregistrovaný) 83.208.129.---

    12. 6. 2006 8:59

    Prosím o radu. Chci zaměstnat matku dvouletého dítěte, která pobírá RP, na dohodu o pracovní činnosti. Bude se jednat o úklid, kdy pracovní doba nepřesáhne v žádném případě 20 hodin týdně, a odměna nebude přesahovat 400 Kč.. Někde jsem četla, že pokud odměna nepřesáhne 400, nemusí se odvádět aociální a zdravotní. Jak to ale provést? Musí být přihlášena na OSSZ a ZP, a může mi podepsat prohlášení kvůli slevám na dani?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 6. 2006 9:15

      ... (neregistrovaný) 85.13.72.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      udělejte dohodu o provedení práce....

    • 12. 6. 2006 9:19

      Ilona (neregistrovaný) 212.27.208.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      ****
      na uklid? tak to je teda rada.....
      Jedine, kdybyste preformulovat obsah dohody - na uklid (opakujici se cinnost) DPP nelze.

    • 12. 6. 2006 9:31

      Lenka Pá (neregistrovaný) 83.208.129.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      Dohodu o provedení práce nechceme, protože se jedná právě o úklid - opakující se.Jde mi jen o to, jestli je pravda, že pod 400 měsíčně se pojistné neodvádí a jestli přesto musí být přihlášená na OSSZ a ZP.

    • 12. 6. 2006 9:36

      j. (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      podívejte se zde v zákonech na zák.č.589/1992 § 5 odst.1 o SP, v
      návaznosti na zák. 54/1956 o nemoc. pojištění § 6 příležitostné zaměstnání, v němž započitatelný příjem nedosahuje 400,- Kč měsíčně.

    • 12. 6. 2006 9:47

      Lenka Pá (neregistrovaný) 83.208.129.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      Tak jsem si to přečetla, a plyne z toho, že zdravotní pojištění se neodvádí, ale u sociálního pojištění taková hranice nikde není stanovena? Tudíž ZP ne, SP ano? A pokud je to u zdravotního pojištění vyňato z pojištění, musí být přesto nahlášená na pojišťovnu, nebo ne?

    • 12. 6. 2006 9:57

      j. (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      zákon 589/1992 je zákon o sociálním zabezpečení.

    • 12. 6. 2006 10:04

      Lenka Pá (neregistrovaný) 83.208.129.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      Já netvrdím, že není. jenom jsem vyčetla, že se odvád pojištění i zprací konaných i na základě dohody o praovní čnnosti, ale nenašla jsem tam nic o přležitostném zaměstnání. To je jenom v zákoně o zdravotním pojištění, tudíž sociální se odvádí i pokud odměna činí méně než 400 Kč?

    • 12. 6. 2006 10:14

      učetní (neregistrovaný) 195.22.42.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      >>>>>>>>Prosím o radu. Chci zaměstnat matku dvouletého
      >>>>>>>>dítěte,
      >>>>>>>>která pobírá RP, na dohodu o pracovní činnosti. Bude
      >>>>>>>>se jednat o úklid, kdy pracovní doba nepřesáhne v
      >>>>>>>>žádném případě 20 hodin týdně, a odměna nebude
      >>>>>>>>přesahovat
      >>>>>>>>400 Kč.. Někde jsem četla, že pokud odměna nepřesáhne
      >>>>>>>>400, nemusí se odvádět aociální a zdravotní. Jak to
      >>>>>>>>ale
      >>>>>>>>provést? Musí být přihlášena na OSSZ a ZP, a může mi
      >>>>>>>>podepsat prohlášení kvůli slevám na dani?
      >>>>>>>
      >>>>>>>udělejte dohodu o provedení práce....
      >>>>>>****
      >>>>>>na uklid? tak to je teda rada.....
      >>>>>>Jedine, kdybyste preformulovat obsah dohody - na
      >>>>>>uklid
      >>>>>>(opakujici se cinnost) DPP nelze.
      >>>>>>
      >>>>>Dohodu o provedení práce nechceme, protože se jedná
      >>>>>právě o úklid - opakující se.Jde mi jen o to, jestli
      >>>>>je
      >>>>>pravda, že pod 400 měsíčně se pojistné neodvádí a
      >>>>>jestli přesto musí být přihlášená na OSSZ a ZP.
      >>>>
      >>>>podívejte se zde v zákonech na zák.č.589/1992 § 5
      >>>>odst.1 o SP, v
      >>>>návaznosti na zák. 54/1956 o nemoc. pojištění § 6
      >>>>příležitostné zaměstnání, v němž započitatelný příjem
      >>>>nedosahuje 400,- Kč měsíčně.
      >>>Tak jsem si to přečetla, a plyne z toho, že zdravotní
      >>>pojištění se neodvádí, ale u sociálního pojištění
      >>>taková hranice nikde není stanovena? Tudíž ZP ne, SP
      >>>ano?
      >>>A pokud je to u zdravotního pojištění vyňato z
      >>>pojištění, musí být přesto nahlášená na pojišťovnu,
      >>>nebo ne?
      >>
      >>zákon 589/1992 je zákon o sociálním zabezpečení.
      >Já netvrdím, že není. jenom jsem vyčetla, že se odvád
      >pojištění i zprací konaných i na základě dohody o
      >praovní čnnosti, ale nenašla jsem tam nic o přležitostném
      >zaměstnání. To je jenom v zákoně o zdravotním
      >pojištění, tudíž sociální se odvádí i pokud odměna činí méně
      >než 400 Kč?

    • 12. 6. 2006 10:24

      učetní (neregistrovaný) 195.22.42.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      >>>>>>>>Prosím o radu. Chci zaměstnat matku dvouletého
      >>>>>>>>dítěte,
      >>>>>>>>která pobírá RP, na dohodu o pracovní činnosti. Bude
      >>>>>>>>se jednat o úklid, kdy pracovní doba nepřesáhne v
      >>>>>>>>žádném případě 20 hodin týdně, a odměna nebude
      >>>>>>>>přesahovat
      >>>>>>>>400 Kč.. Někde jsem četla, že pokud odměna nepřesáhne
      >>>>>>>>400, nemusí se odvádět aociální a zdravotní. Jak to
      >>>>>>>>ale
      >>>>>>>>provést? Musí být přihlášena na OSSZ a ZP, a může mi
      >>>>>>>>podepsat prohlášení kvůli slevám na dani?
      >>>>>>>
      >>>>>>>udělejte dohodu o provedení práce....
      >>>>>>****
      >>>>>>na uklid? tak to je teda rada.....
      >>>>>>Jedine, kdybyste preformulovat obsah dohody - na
      >>>>>>uklid
      >>>>>>(opakujici se cinnost) DPP nelze.
      >>>>>>
      >>>>>Dohodu o provedení práce nechceme, protože se jedná
      >>>>>právě o úklid - opakující se.Jde mi jen o to, jestli
      >>>>>je
      >>>>>pravda, že pod 400 měsíčně se pojistné neodvádí a
      >>>>>jestli přesto musí být přihlášená na OSSZ a ZP.
      >>>>
      >>>>podívejte se zde v zákonech na zák.č.589/1992 § 5
      >>>>odst.1 o SP, v
      >>>>návaznosti na zák. 54/1956 o nemoc. pojištění § 6
      >>>>příležitostné zaměstnání, v němž započitatelný příjem
      >>>>nedosahuje 400,- Kč měsíčně.
      >>>Tak jsem si to přečetla, a plyne z toho, že zdravotní
      >>>pojištění se neodvádí, ale u sociálního pojištění
      >>>taková hranice nikde není stanovena? Tudíž ZP ne, SP
      >>>ano?
      >>>A pokud je to u zdravotního pojištění vyňato z
      >>>pojištění, musí být přesto nahlášená na pojišťovnu,
      >>>nebo ne?
      >>
      >>zákon 589/1992 je zákon o sociálním zabezpečení.
      >Já netvrdím, že není. jenom jsem vyčetla, že se odvád
      >pojištění i zprací konaných i na základě dohody o
      >praovní čnnosti, ale nenašla jsem tam nic o přležitostném
      >zaměstnání. To je jenom v zákoně o zdravotním
      >pojištění, tudíž sociální se odvádí i pokud odměna činí méně
      >než 400 Kč?

    • 12. 6. 2006 10:35

      j. (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      § 5 zák. o SP - vyměřovacím základem je úhrn příjmů zúčtovaných
      s výkonem zaměstnání, které zakládá účast na nem.poj.
      § 5 zák. 54/1956 o nemoc. pojištění - vynětí z pojištění-zaměstnanci, kteří vykonávají příležitostné zaměstnání
      §6 zák. 54/1956- příležitostné zam. - 1) nahodilé, jednorázové,které netrvá déle než 7 dní
      2) zaměsnání v němž příjem
      nedosahuje 400,- Kč.Já tomu rozumím tak, že do 400 Kč není nárok na nemoc. dávky, tudíž se neplatí SP. Snad se k tomu vyjáří ještě někdo další.

    • 12. 6. 2006 10:40

      j. (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      To jsem tomu dala, já blbec v tom fofru asi smazala něčí příspěvky. Moc se omlouvám p. účetní.

    • 12. 6. 2006 13:26

      Jana F. (neregistrovaný) 83.208.89.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      *********************************
      Sociální a zdravotní neodvádíte, ale daň z příjmu ano, pokud není podepsané prohlášení (srážková 15%).
      S hlášením si nejsem úplně jistá - zdravotní se určitě nehlásí, na sociálce bych hlásila, pokud mám i jiné zaměstnance - pak se to normálně zahrne do přehledu, tuším někde na té druhé straně. Jana F.
      *****************************

    • 12. 6. 2006 15:52

      Monika K. (neregistrovaný) 85.70.110.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      Tento případ mám u jednoho zaměstnance již od r. 2001, to co napsala paní Jana F. je pravda, akorát na přehledu na OSSZ jsem ze začátku zahrnula tento příjem se jménem a R.Č. na stranu druhou, ale nakonec mi to při kontrole z OSSZ vyhodili pryč a řekli, že to nemám vůbec nikde na přehledu uvádět.

    • 12. 6. 2006 16:52

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: dohoda o pracovní činnosti - pod 400
      Účast na nem.pojištění - příjem aspoň 400,-,to znamená nechcete-li platit sociální poj., musí být odměna nižší než 400,-. Jelikož se neodvádí z takto sjednané dohody o PČ pojistné, nehlásíte ani na zdr.poj. ani na OSSZneposíláte přihlášku).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).