Hlavní navigace

Příplatek za přesčas v nepřetržitém provozu

  • (neregistrovaný)

    17. 7. 2015 13:40

    Dobrý den,

    Zaměstnáváme pracovníky v nepřetržitém 2 směnném provozu.  Každý zaměstnanec má stanovený rozvrh pracovních směn. Když si zaměstnanec sečte počet hodin za 12 měsíců dle tohoto rozvrhu a srovná tento součet na hodiny v plánovacím kalendáři, tak zjistí, že odpracuje vždy více než ostatní naši zaměstnanci, kteří mají pravidelné směny jen v pracovní dny od 7.00 do 15.00 hodin.
    Mají  zaměstnanci v nepřetržitém provozu nárok na přesčasový příplatek u těchto hodin navíc ?
    ( je pravda, že méně hodin než je v plánovacím kalendáři neměli)
     

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 8. 2015 8:52

      autorka

      Dobrý den,

      v souladu s ustanovením § 34b zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přidělovat práci v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby. Celý limit této doby musí být v rámci rovnoměrně rozvržené pracovní doby rozvržen do směn v rámci tohoto týdne a v rámci nerovnoměrně rozvržené pracovní doby musí být rozvržen v rámci takzvaného vyrovnávacího období (nerozvrhuje se rovnoměrně na jednotlivé týdny, ale tak, že průměrná pracovní doba nepřesahuje stanovenou týdenní pracovní dobu v rámci tohoto období - § 78 odst. 1 písm. m zákoníku práce).

      Naopak institut "fond pracovní doby" nebo "plánovací kalendář" zákoník práce v podstatě nezná. Je to jen jakýsi maximální limit pracovní doby v rámci měsíce či roku. Plánovací kalendář je spíše bilanční pomůckou. Teprve odpracované hodiny nad rámec týdenní pracovní doby při rovnoměrném rozvržení pracovní doby nebo nad rámec vyrovnávacího období v rámci nerovnoměrně rozvržené pracovní doby jsou přesčasem. 

      Práce přesčas je práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu a konaná mimo rozvrh pracovních směn.  U zaměstnanců s kratší pracovní dobou je prací přesčas práce přesahující stanovenou týdenní pracovní dobu. Prací přesčas naopak není, jestliže zaměstnanec nadpracovává prací konanou nad stanovenou týdenní pracovní dobu pracovní volno, které mu zaměstnavatel poskytl na jeho žádost.

      Hezký den přeje   Dagmar Kučerová 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).