Hlavní navigace

Poplatky

• (neregistrovaný) 194.228.18.---

20. 7. 2015 12:34

Dobrý den,

můžete mi prosím někdo poradit, jak vypočítam velikost poplatků jako OSVČ vedlejší činnost (velkoobchod, maloobchod)? V předchozích letech jsem nepodnikal, aktuálně jsem zaměstnanec a ičo chci na vedlejší činnost. Vím, že zálohy platit nemusím a že se poplatky počítají ze základu daně. Řekněme že si vydělám 100 000 Kč. Jsem povinen platit jak sociální tak zdravotní? Nějáké další poplatky? Mohl by mi někdo napsat vzorec na výpočet?
    Snažil jsem se získat informace na živnostenském úřadě, ale po 15 minutovém dohadování mi bylo řečeno, že oni tyto informace neposkytují a že se mám obrátit jinam.

Předem děkuji za ochotu a odpověd.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 7. 2015 14:22

Lada (neregistrovaný) 90.179.215.---

Neplatíte žádné "poplatky". Platíte sociální pojištění (na OSSZ), zdravotní pojištění (svojí zdravotní pojišťovně) a daně (finančnímu úřadu).

Jestli chcete zjistit, kolik byste platil pojistného ze 100.000 Kč, tak se podívejte na web ČSSZ a VZP (nebo jakou máte zdrav. pojišťovnu), stáhněte si jejich roční přehledy a zkuste si je vyplnit. Jsou interaktivní, mělo by vám to po zadání dat automaticky vypočítat výsledek. Pokud jste teprve teď začal podnikat a jste OSVČ vedlejší, tak letos sice zálohy na soc. a zdrav. pojištění platit nebudete, ale příští rok již nejspíše ano. Sociální pojištění je 29,2% z vyměřovacího základu, zdravotní pojištění je 13,5%.

Interaktivní formuláře finančního úřadu jsou na webu EPO. Pokud nebudete mít žádné zaměstnance a nebudete plátce DPH, tak byste co se týče daní měl platit pouze daň z příjmu, která činí 15% ze základu daně.

Doporučuji pročíst web Jakpodnikat, kde jsou přehledně popsány všechny informace, které hledáte. Pokud budete mít i po pročtení onoho webu ještě otázky, doporučuji obrátit se telefonicky na jednotlivé instituce, které mají danou problematiku ve své kompetenci (ČSSZ, ZP a Finanční úřad).

• 20. 7. 2015 20:36

Robin G. (neregistrovaný) 193.165.236.---

Děkuji za vaši odpověď

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).