Hlavní navigace

Poplatky spojené s přestavbou domu

 • (neregistrovaný) 78.80.115.---

  27. 7. 2015 8:42

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, už několik let vlastníme starou kotelnu, kterou jsme se před 3 lety rozhodli přestavět na bytový dům o 4 bytových jednotkách, se sklepením a garáží. Můj dotaz zní jaké poplatky se na nás vztahují? Jestli se tohle zahrnuje do novostavby ,když předtím to nebyl objekt obydlený ,či jestli se na nás vztahuje alespoň snížené DPH? Děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 8. 2015 13:38

   Petr Šinagl - AAC&S (neregistrovaný) 62.201.23.---

   Pro určení sazby DPH je podstatný § 49 Zákona o DPH (pro plnění přijatá před 31.12.2014 pak § 48a tehdejšího znění zákona) - snížená sazba platí jen za podmínky splnění parametrů tímto zákonem definovaného "sociálního bydlení".

   Dále pak závisí na konkrétním projektu a stavebním povolení, zada se bude jednat o "technické zhodnocení" stávající budovy (se změnou účelu užívání a novou kolaudací) nebo zda se bude jednat o nový majetek (budovu), součástí jehož vstupní ceny bude kromě vynaloženáých výdajů také zůstatková cena tím zaniklého majetku předchozího (kotelna).
   Každopádně v obou případech vše co při přestavbě/stavbě vynaložíte (od projektu po poplatek za kolaudaci), bude součástí ocenění budovy a nikoli provozním nákladem/výdajem.

   Jaké konkrétní poplatky (ve smyslu tohoto slova) budete platit záleží na projektu a rozsahu prací - přesně Vám je sdělí ten úřad, který Vám je bude předepisovat - lze předpokládat minimálně poplatky za stavební povolení a za kolaudaci - ovšem v rámci všech výdajů na přestavbu to bude "hrst drobných.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).