Hlavní navigace

Daňové přiznání a hypotéka

• (neregistrovaný) 37.221.244.---

5. 8. 2015 13:50

Dobrý den,
    trápí nás toto. Chceme na jaře žádat hypotéku. Zřejmě si tedy nebudeme moct uplatnit výdajový paušál do daňového přiznání, abychom měli vysoké zisky. Normálně uplatňuji 80%.

Budu mít příjmy cca 380 tisíc. Výdaje žádné ani nemám, takže nevím, co bych tam dal. Jen zaplacené zálohy za zdravotní a sociální.
    Když neuplatním ten paušál, vychází mi v kalkulačkách, že zaplatím cca 30 tisíc daň. To zaplatím naráz a nebo se mi to rozpočte do měsíců?

Moc tomu nerozumím, ale platit 30 tisíc daně najednou se mi zdá moc.

Díky za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 8. 2015 14:10

vn158 (neregistrovaný) 193.179.215.---

Tady - https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/epo2/uvod/vstup.faces - si to nasimulujete. Podle mého odhadu se vyplatí zůstat u paušálu a zaplacené úroky si neodečítat při hypotéce do cca 10 miliónů (počítal jsem to z hlavy a uvažoval 2% hypo a 15% daň).

• 6. 8. 2015 12:46

muff (neregistrovaný) 37.221.244.---

Jenže když jsme se byli ptát v bance a hodili nám tam náš příklad, vyšlo jim, že bych musel mít za rok výdělek 1000000, abych mohl uplatnit paušál. Při mém ani ne 400 000 zisku asi nebudu moct, abych měl dostatečný příjem pro získání hypo. Čistý zisk alespoň 22 tis.

Jen by mě zajímalo, jestli tu daň budeme platit najednou a je nevratná a nebo se navýší zálohy a je šance, že by nám je další rok zase vrátili.

• 7. 8. 2015 23:37

Petr Šinagl - AAC&S (neregistrovaný) 62.201.23.---

Přiznaná daň z příjmu je splatná najednou a samozřejmě je nevratná.
      Ovšem podle toho co popisujete o jednání v bance, trefil jste tam na s odpuštěním hňupa, pletoucího si základ daně z příjmu (který ze samé své definice nemůže být shodný se skutečným příjmem) s disponibilním příjmem  - doporučuji obrátit se na někoho jiného.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).