Hlavní navigace

Výpověd...

  • (neregistrovaný) 81.19.34.---

    18. 6. 2006 23:23

    Zaměstnanec porušil hrubou kázeň na pracovišti a po upozornění raději sepsal výpověď dohodou,aby neměl výpověď za hrubé porušení kázně na pracovišti.Na výpovědi je podpis zaměstnavatele a zaměstnance chybí,je tato výpověď platná,nebo mám právo tuto výpověť nebrat vážně z důvodu neplatnosti chybějícího podpisu zaměstnance a vystavit výpověď za hrubou kázeň,má ale v tomto případě nárok na doplacení 12-ti dnů dovolené pokud by výpověď byla neplatná.Děkuji za brzskou odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 6. 2006 23:49

      Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

      Re: Výpověd...
      A jak se u vás dodržuje hrubá kázeň? :-)
      Ale vážně. Pokud hrubě porušil pracovní kázeň a Vy jste se s ním dohodli na ukončení pracovního poměru (výpověď dohodou je nesmysl), pak to musí být sepsáno asi takto: zaměstnavatel xx a zaměstnanec xx se dohodli na ukončení pracovního poměru ke dni xx. Datum sjednání dohody. A obě strany, jak zaměstnavatel tak zaměstnanec toto stvrdí svými podpisy. Bez podpisů je dohoda neplatná. Pokud se Vám ho nepodaří zkontaktovat s nově sepsanou dohodou o ukončení, aby ji také podepsal, pak neváhejte a zrušte s ním pracovní poměr podle §53 pro hrubé porušení pracovní kázně (opět - nejde o výpověď!). Musíte specifikovat, jak kázeň porušil, co udělal.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).