Hlavní navigace

Výpověď ze strany zaměstnance - porušení smlouvy

• (neregistrovaný) 89.103.220.---

6. 9. 2015 21:20

Zdravím,
    mám (možná) složitější dotaz. Předem děkuji všem, kteří mi odpoví a poradí :)

5 let jsem zaměstnán u stejné firmy. Již zde nejsem spokojen, takže bych nyní rád přešel k firmě jiné. Mám nabídku nastoupit 1.10.2015. Nynější zaměstnavatel o mém záměru zatím neví.

Má otázka zní - jakým způsobem mohu podat co nejrychleji výpověď, když...
    V pracovní smlouvě mám přesně uvedeno město výkonu práce - Havířov. Několikrát jsem však byl "požádán", abych jel v rámci svého rozvoje vypomoci do pobočky firmy, která se nachází v jiném městě. Jednou (před více než rokem) se jednalo o tříměsíční pobyt v Olomouci. Zaměstnavatel mi zaplatil základní mzdu, uhradil hotel a to je všechno. Nebylo to řešeno žádným cestovním příkazem, nedostal jsem žádné stravné, nebo proplacené cestovné.
    Tento rok, poslední týden v srpnu, jsem byl opět požádán o výpomoc v jiném městě, kam jsem každý den dojížděl vlakem. Cesťáku se pravděpodobně taky nedočkám.

Je možné podat okamžitou výpověď z důvodu nevyplacení části mzdy (cesťáku), i když byla lhůta pro vyplacení před více než rokem? Případně, mohu po zaměstnavateli tuto částku požadovat uhradit, nebo je už promlčená?
    O ty peníze mi nejde, ale byl by to dobrý argument pro to, aby zaměstnavatel přistoupil na dohodu o ukončení prac. poměru ke konci září. Já bych se s ním domluvil, že tyto peníze nebudu požadovat (ikdyž to bude s úroky z prodlení asi pěkný balík) a on dohodu podepíše.

Předem děkuji a přeji fajn den :) Honza

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 9. 2015 0:53

čtenář (neregistrovaný) 192.168.1.---

Chlape já to udělal tak. Přišel jsem do práce, šef držkoval, tak jsem dal okamžitou výpověď „Dohodou" a ještě mi jí vytiskli. Odpracoval jsem šichtu a byl konec po pěti letech vydělávání na soukromníka. Byl jsem tam hlavní tahoun firmy. Ty peníze za to ponižování nestály.

Dej okamžitou výpověď dohodou z rodinných a finančních důvodů.

• 7. 9. 2015 14:30

Lada (neregistrovaný) 192.168.1.---

Je otázka, zda máte jak dokázat, že jste před tím rokem skutečně na přání zaměstnavatele vykonával práci v jiném městě. Máte od toho nějaké dokumenty? Další věc je, že na stravné nemáte nárok, pokud dostanete jídlo. Např. když jedete na služební cestu a zaměstnavatel vám zaplatí ubytování, jehož součástí je i poskytnutí oběda. V takovém případě vám stravné nepřísluší. Píšete, že vám zaměstnavatel zaplatil hotel, ale není z toho zřejmé, jestli jste v tom hotelu dostal i jídlo, které bylo zahrnuto v ceně ubytování.

Na cestovné byste měl mít nárok, pokud jste jezdil vlastním vozem. Bohužel nemám přehled, jak dlouho nazpět lze toto nárokovat, pokud jste si cestovné nenárokoval již loni. Cestovní příkaz byste měl po ukončení cesty vyplnit sám a předložit ho zaměstnavateli, neboť ten může jinak těžko vědět, kolik jste ujel kilometrů (náhrada se vyplácí právě podle počtu ujetých km). Jestliže jste dojížděl vlakem či autobusem, předložte zaměstnavateli k proplacení jízdenky (pokud je nemáte schované, tak máte smůlu, neboť se nemáte čím prokázat). Ale vzhledem k tomu, že jste v té Olomouci bydlel v hotelu, tak jste asi toho zase tak moc nenajezdil a případná dlužná částka bude těžko takový "balík", jak tvrdíte.

V zákoníku práce neexistuje něco jako "výpověď dohodou". Je buď výpověď, při které pracovní poměr skončí po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty, nebo dohoda, ve které se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na jakémkoli datu ukončení. Výpovědní lhůta začíná běžet až od prvního dne měsíce následujícího po podání výpovědi, tj. kdybyste výpověď podal dnes, tak by začala běžet až od 1.10., což je pro vás pozdě. Takže pro vás je vhodná jedině dohoda, přičemž vůli k dohodě samozřejmě musí mít obě strany a obě ji musí podepsat.

Výpověď z důvodu nevyplacení části mzdy podle mě nelze podat protože cesťák není součást mzdy. Zaměstnavatel navíc může argumentovat tím, že jste ho nepožádal písemně o proplacení cesťáku a že je tedy chyba na vaší straně.

Silné povahy, kterým je vše jedno, a dohodnout se s zaměstnavatelem nemohou či nechtějí, řeší podobné situace tím, že prostě přestanou chodit do práce a čekají, až je zaměstnavatel sám vyhodí pro porušení pracovní kázně. Nesmí vám ale vadit, že tento důvod bude uveden ve vašem zápočtovém listě, což není ideální vizitka (zápočták budete muset předložit budoucímu zaměstnavateli, na něhož by to nemuselo působit moc důvěryhodně). Mírnější verze téhož je "hodit se marod".

• 7. 9. 2015 16:45

Jan (neregistrovaný) 192.168.1.---

Díky za odpověď,
      v tom Olomouci jsem nedostával žádné jídlo zdarma. Vše jsem si platil. V minulém roce bylo stravné 160,- na den, což je při 90 dnech 14400 Kč. Není to sice "balík", ale pěkná částka ano. Nevíte někdo, zda je nějaká lhůta na předložení cesťáku?

Ano, taky jsem si zjišťoval vše o úmyslném nenastoupení do práce od 1.10. i bez podepsané dohody.
      Mohl bych se s budoucím zaměstnavatelem dohodnout, že budu postupovat tímto způsobem, on bude vědět o tom, že je v zápočtovém listě §55 - porušení zvlášť hrubým způsobem. Současný zaměstnavatel by však mohl požadovat náhradu škody.

Našel jsem však něco zajímavého... Pokud zaměstnavateli oznámím předem podle § 2902 Zákona č. 89/2012 Sb. svůj úmysl nenastoupit od 1.10. do zaměstnání a tím porušit pracovní smlouvu, a informuji ho o možných následcích, nemá zaměstnavatel právo na náhradu škody, nebo ušlého zisku, kterému mohl po mém oznámení zabránit. Např. najít si za mne náhradu.
      Co si o tom myslíte?

Honza

• 8. 9. 2015 8:09

Lojza (neregistrovaný) 192.168.1.---

Občanský zákoník je sice generální právní norma, nicméně Zákoník práce přesně vámi popisovanou situaci řeší a je tedy nadřazený. Takže to, že vašemu zaměstnavateli oznámíte že od 1. 10. 2015 nebudete docházet do práce, pro něj nevyplývají žádné povinnosti.

Jaké máte možnosti tu zazněly:
      - výpověď s výpovědní lhůtou
      - dohodnout se se zaměstnavatelem

V případě "silného" žaludku můžete skutečně přestat do práce docházet, ale musíte případně čekat s právními důsledky svého jednání.

• 8. 9. 2015 9:12

Lada (neregistrovaný) 192.168.1.---

I když to zaměstnavateli oznámíte předem, může argumentovat tím, že měl na nalezení náhrady za vás příliš málo času, že potřebuje minimálně ty 2 měsíce, co trvá výpovědní lhůta. Navíc toto řešení není součástí zákoníku práce - v něm není nic o tom, že zaměstnec může ukončit pracovní poměr tím, že prostě zaměstnavateli jen tak nahlásí, že už nechce chodit do práce.

Další věc, kterou byste měl zvážit, je tato: i když se s novým zaměstnavatelem dohodnete na postupu, kdy prostě přestanete docházet do práce u stávajícího zaměstnavatele, tak ten nový zaměstnavatel bude teď už vědět, že jste takovéhoto podrazáckého jednání schopný. A když jste to už dokázal udělat jednou, jakou má záruku, že totéž v budoucnu neprovedete i jemu? Pořád pro něj budete ten nespolehlivý, ten na kterého je třeba dát si pozor (i když vám to třeba neřekne nahlas).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).