Hlavní navigace

Provize + DPH

 • (neregistrovaný) 212.158.147.---

  7. 7. 2006 9:23

  Dobrý den,

  na základě smlouvy je dohodnuta provize. Pokud jsou oba plátci DPH, je nutné odvést DPH, resp. nárokovat? Jaké ustanovení platí pro provize? Děkuji moc.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 7. 2006 12:52

   máca (neregistrovaný) 62.209.198.---

   Re: provize + DPH
   Na to je to moc stručné. Pokud budou oba plátci v ČR pak povinnost i odpočet ano pokud se provize týká zprostředkování v ČR. Ve vztahu k EU a ke 3. zemím je důležitý typ smlouvy. Zkus to více popsat.

  • 7. 7. 2006 13:16

   Michala (neregistrovaný) 212.158.147.---

   Re: provize + DPH
   Děkuji za pomoc.
   Jedná se o smouvu o obchodním zastoupení. Ve smlouvě je dále uvedeno: v souladu se smlouvou obdrží odměnu ve výši ......včetně daně z přidané hodnoty, jedná-li se o obchod podléhající dani z přidané hodnoty. Obchodní zástupce (ČR společnost plátce DPH) se bude snažit uzavírat smlouvy s českými společnostmi a/nebo FO.
   Smlouva o obchodním zastoupení je uzavřená s německou společností (ale která je registrována k DPH i v ČR).

   Docela jsem do toho zamotaná, ale myslím, že je to jasné. Obchodní zástupce vystaví fakturu s DPH 19%, kterou odvede, ale jen pokud se týká obchodu podléhající DPH.

   děkuji moc

  • 10. 7. 2006 7:40

   Máca (neregistrovaný) 62.209.198.---

   Re: provize + DPH
   Tak česká společnost je jednoznačná - vždy s 19%. Protože máte s němcem uzavřenou smlouvu o obchodním zastoupení, tj. němec jedná Vaším jménem a na Váš účet, tak by záleželo na tom jakou VAT použije. Použije-li českou, tak bude fakturovat s DPH, použije-li německou, pak bude fakturovat bez DPH a Vy budete DPH přiznávat i odpočítávat (reverse-charge). U němce to platí za podmínky, že zajišťuje obchody v ČR nebo v EU. Pokud bude zajišťovat obchody ve 3. zemích, tak je to osvobozené plnění (služba související s vývozem).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).