Hlavní navigace

Výpočet PN a PPM

• (neregistrovaný) 192.168.1.---

24. 11. 2015 13:10

Dobrý den,
    u svého zaměstnavatele jsem zaměstnána na dobu neurčitou od 15.7.2011. Během tohoto pracovního poměru jsem čerpala PN (21.3.2013-5.9.2013) od 6.9.2013 do 20.3.2014 jsem čerpala PPM. Od 21.3.2014 do 14.10.2015 jsem byla na RD. Během RD jsem čerpala ŘD (tuším 21.3.-12.5.) a od dalšího měsíce jsem si u zaměstnavatele přivydělávala. Rok 2014 jen DPP, rok 2015 pak nejprve DPP, poté DPČ (1.5.-30.7.). Jelikož jsem znovu otěhotněla, od plánovaného návratu do práce 15.10.2015 jsem na PN. Zajímá mě, jak se bude vypočítávat výše PN i následné PPM. Děkuji moc za odpověď.
    S pozdravem
    Pivoňková Michaela

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 11. 2015 15:03

autorka

Dobrý den,

obě dávky budou posouzeny zvlášť.

Nemocenské

Bude záležet na skutečnosti, zda dohoda o provedení práce či dohoda o pracovní činnosti založila účast na nemocenském pojištění, tj. zda se jedná o započitatelný příjem a započitatelné dny. Účast vzniká při odměně u DPP převyšující 10 000 korun měsíčně a u DPČ 2499 korun měsíčně. Obecně výše nemocenského za kalendářní den činí po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60% redukovaného denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se zjišťuje tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný zaměstnanci v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla dočasná pracovní neschopnost) dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Jestliže v rozhodném období není vyměřovací základ, nebo jsou tam jen jen vyloučené dny (dny rodičovské dovolené), je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, ve kterém byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Takto stanovený průměrný denní příjem podléhá redukci, která se provede tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90% (100% pro výpočet peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství), z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60%, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30% a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. 

PPM

Výše PPM (peněžité pomoci v mateřství) činí 70 % denního vyměřovacího základu, který se zjišťuje z rozhodného období stanoveného ke dni nástupu. Pokud byla žena před porodem převedena na jinou práci z důvodu těhotenství, zjistí se denní vyměřovací základ z rozhodného období ke dni převedení, pokud je to pro ni výhodnější. Pro určení denního vyměřovacího základu se do částky první redukční hranice počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem,ve kterém došlo k nástupu na PPM. Jestliže v rozhodném rozhodném období není vyměřovací základ, nebo jsou tam jen jen vyloučené dny, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, ve kterém byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Jestliže zaměstnankyni za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do čtyř let věku předchozího dítěte, pak se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ, z kterého se vypočítávala předchozí dávka, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Nepíšete, zda z dohoda o provedení či dohoda o pracovní činnosti založila účast na nemocenském pojištění (bylo z ní odváděno sociální pojištění). V každém případě se ale nemusíte obávat, že vám tento přivýdělek ovlivní výpočet PPM. Nejvýhodnější pro vás zřejmě bude vyměřovací základ z předchozí dávky. Zaměstnavatel musí oba zjištěné vyměřovací základy porovnat a použít ten výhodnější. 

Přesnější informace vám jistě poskytne příslušná OSSZ. Případně si můžete zjistit vyměřovací základ u zaměstnavatele a jednoduše zadat tento údaj do kalkulaček nemocenských dávek na stránkách MPSV - KALKULAČKY 2015.   

Hezký den přeje  Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).