Hlavní navigace

Dovoz zboží - jak zapsat fa?

• (neregistrovaný) 88.102.26.---

21. 7. 2006 10:18

Dobrý den,

jsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Prosím o radu jak správně zapisovat dovozní faktury ze třeté země tak, aby se mi správně vypočítávalo DPH pro daňové přiznání jako uskutečněné a zároveň přijaté plnění . Pracuji v programu Money S3. Mám fakturu dovozní např na 1000 USD a fakturu za dopravu, kterou mi přeravní společnost vystavila dle příslušného paragrafu bez DPH např na 30 000,. Kč. DPH v daňovém přiznání by se mělo vypočítat z ceny zboží+ ceny za zahraniční úsek dopravy + clo? Jak tedy vše správně zapsat, aby k tomu došlo?

Děkuji za rady

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 7. 2006 21:14

a (neregistrovaný) 217.197.157.---

Re: dovoz zboží - jak zapsat fa?
      Já Vám neodpovím, jak pracuje Váš program. Pokud Vám tady nikdo neodpoví, zeptejte se správce programu. Jen Vás chci upozornit, že faktura na zboží ze třetí země není daňový doklad, t.j. na základě faktury nemůžete počítat DPH. Daňový doklad je v tomto případě JSD. DPH se vypočte v tom období, ve kterém vznikla daňová povinnost, tj. kdy bylo zboží propuštěno do volného oběhu. Základem pro DPH je součet:
      základu pro clo (celní hodnota), plus výše cla, dávek a poplatků splatných z důvodu dovozu, jež nebyly zahrnuty do celního základu, dále vedlejších výdajů vzniklých do prvního místa určení v tuzemsku, pokud nejsou zahrnuty do základu pro clo, příslušné spotřební daně (týká-li se spotřební daň tohoto zboží a nestanoví-li zákon jinak). Vedlejší výdaje jsou zejména výdaje na přepravu, pojistné, náklady na balení, překládku, provize, poplatky za vystavení JSD v případě, že je bez DPH.
      Je třeba propočítat z JSD ř. 45, jestli vedlejší výdaje nejsou už uvedeny zcela nebo částečně v základu JSD. Např. u dopravy záleží jaká je dodací podmínka, musíte zjistit podle JSD jaká část Vám naúčtované dopravy byla použita pro základ pro výpočet cla a zbytek navýšit základ pro výpočet DPH. Jak uvádíte v dotazu, že pro výpočet DPH by měla být uvedena doprava za zahraničí, tak to ne. Doprava musí být celá až do prvního místa v tuzemsku, první místo v tuzemsku je pravděpodobně do Vaší firmy.Ale znovu upozorňuji, pokud není zahrnuta do základu pro výpočet cla. Aby nebyla v základu 2x. Např. v základu pro výpočet cla v JSD může být doprava jen za zahraničí a Vy pak zbytek dopravy za země EU a tuzemska připočtete k základu pro DPH.
      Všechny cizí měny pro výpočet DPH se přepočítávají celním kursem - je na JSD.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).