Hlavní navigace

Zaměstnanec zemřel

  • (neregistrovaný) 194.108.136.---

    21. 7. 2006 17:50

    Zaměstnanec zemřel - jaký následuje postup zaměstnavatele?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 7. 2006 9:49

      katka (neregistrovaný) 213.168.176.---

      Re: zaměstnanec zemřel
      V každém případě se musí ukončit zaměstnanecký poměr, tj. vyplnit ELDP s příslušným kódem a odhlásit ze zdravotního a sociálního pojištění u firmy

    • 24. 7. 2006 8:05

      joke (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: zaměstnanec zemřel
      co se týká mzdy - peněžité nároky nezanikají jeho smrtí, výjimkou je pouze nárok na náhradu za bolest a ztíž.společ.uplatnění.Ostatní peněž.nároky vč.dosud nevypl.mzdy, náhr. mzdy přecházejí do výše odpovídající trojnásobku prům.měsíčního výdělku zaměstnance platného v den úmrtí postupně na jeho manžela,děti a rodiče,jestliže s ním žili v době smrti ve spoldomácnosti § 260ZP.Do souhrnu nelze započítat nemocenské,neboť se nejedná o plnění prac.právní.Pro jejich výplatu platí zvláštní právní předpis-zák. č.54/1965 Sb.§ 45.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).