Hlavní navigace

Úhrada faktury jiné společnosti

 • (neregistrovaný) 194.228.11.---

  18. 1. 2016 11:36

  Dobrý den,
  prosím moc o radu. Účtujeme několik s.r.o. pod jednou střechou. Jedna společnost ze svého bankovního účtu zaplatila několik faktur za druhou společnost. Nemám tuto transakci v bance jak zaúčtovat a druhé společnosti tyto faktury, které má ve své evidenci, visí v závazcích.
  Děkuji za pomoc,

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 1. 2016 12:42

   Lada (neregistrovaný) 90.179.215.---

   Jestli to dobře chápu, je to asi takto: Firma X dlužila firmě Y platbu za faktury v celkové výši dejme tomu 40.000 Kč. Místo firmy X ale tyto faktury firmě Y zaplatila firma Z.

   Řešení:
   Firma Y prodá firmě Z tyto výše uvedené pohledávky za firmou X za jejich plnou hodnotu 40.000 Kč. Firma Z na základě smlouvy o postoupení pohledávky uhradí firmě Y tuto částku 40.000 Kč.

   Výsledek:
   Firma X stále dluží stejnou částku jako předtím, ale jejím věřitelem je teď už firma Z, nikoli firma Y. Firma Y je spokojená, že má faktury uhrazené a dál nic neřeší. Firma Z vymáhá zakoupené pohledávky po firmě X, která je povinná jí je uhradit.

  • 27. 1. 2016 19:42

   Petr Šinagl - AAC&S (neregistrovaný) 62.201.23.---

   Proč tak složitě?

   Firma která ze svého účtu omylem zaplatila místo firmy jiné tuto firmu normálním dopisem informuje o této situaci (příloha - kopie výpisů) a požádá jí o poukázání takto zaplacených peněz na svůj účet či v hotovosti do pokladny. Ve svém účetnictví chybně odeslané platby vede jako ostatní pohledávku, přijatou refundací jí vyrovnává na nulu. Druhá firma platbu firmě první účtuje jako úhradu faktur - ať už zkráceně přímo či interním dokladem přes ostatní závazek.

   Vyrábět z toho fiktivní postoupení pohledávek je (censored).

  • 28. 1. 2016 11:15

   Lada (neregistrovaný) 90.179.215.---

   Pokud by se to mělo skutečně považovat za omylem odeslanou platbu, tak ta firma, která faktury zaplatila za jinou firmu, by měla požadovat vrácení peněz po té firmě, které přišla platba na účet. Aspoň tedy já, když pošlu omylem peníze firmě Z, nebudu jejich vrácení požadovat po firmě X (které ode mě žádné peníze na účet nepřišly).

   Jenže on to ve skutečnosti nebyl žádný omyl, ta firma to udělala schválně (jak jinak by znala správná čísla faktur a dlužné částky?). Správně by měla tato platící firma nejdříve vyřídit postoupení pohledávek a pak teprve za druhého něco platit.

  • 28. 1. 2016 13:05

   Petr Šinagl - AAC&S (neregistrovaný) 62.201.23.---

    ta firma to udělala schválně (jak jinak by znala správná čísla faktur a dlužné částky?)

   Třeba tak, že u obou zadává příkazy k úhradě stejný člověk, který si jednoduše spletl/přehlédl účet, do kterého příkaz nadatloval.

   Takových případů jsem už řešil nepočítaně - zejména když má banka přihlášení do internetbankingu postavené jen na přistupující fyzické osobě, která pak má i při zadávání příkazů v jednom jediném společném rozklikávacím políčku dohromady všechny účty všech firem, ke kterým má přístup (např. ČSOB).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).