Re: Dohoda o provedení práce
Na tom, zda je to dohoda nebo pracovní poměr, pro daňové účely nezáleží. Vždy se jedná o příjem ze závislé činnosti - § 6 zákona o daních z příjmů, a to je rozhodující.
Pokud nepodepsal prohlášení k dani, tak srážkovou daň 15%, tj. 112 Kč. Srážková daň se zaokrouhluje vždy dolů. A pozor - odvádí se na jiný účet než zálohy na daň!
Zdravím!
Re: Dohoda o provedení práce
Ještě bych se chtěla zeptat, když budeme posílat srážkovou daň, co je třeba uvádět do textu? Jméno pracujícího? Je potřeba vést evidenci o srážkové dani? Děkji
Re: Dohoda o provedení práce
***
danilo by se dle tabulek, coz je v souc. dobe 12% ze zakladu zaokr. na 100 nahoru, tzn. z 800 (dan 96,-). Soucasne by uplatnoval slevu na dani na poplatnika 600,-, takze by mu zadna dan nevysla a vy vyplatili celych 750,- zamestnanci.
To nema jine zamestnani, ze by u vas podepsal prohlaseni?
Re: Dohoda o provedení práce
Vyčetla jsem, že když by pracovník na dohodu pracoval do 5.000 Kč za měsíc (za rok do 60.000 Kč) a nepodepsal by prohlášení, byla by srážková daň 15%, nic by tím pádem nepřiznával v daňovém přiznání. Je to tak? Jak je to u studentů nad a do 18 let? Je to stejné?
Re: Dohoda o provedení práce
Ano, je to stejné. Ale je škoda, aby jim byla srážena 15% daň, když jim nemusí být sražena třeba žádná. Pokud nemají jiného zaměstnavatele, u kterého by měli v tom měsíci podepsané prohlášení, mohou toto prohlášení podepsat zde u té dohody. Pak se příjem zdaní dle tabulek a uplatní se sleva na dani 600 Kč (, takže daň bude 0. Pokud by měli příjem vyšší, tak přiloží ještě potvrzení o studiu a kromě slevy 600 Kč uplatní ještě slevu studentskou 200 Kč.
Re: Dohoda o provedení práce
Pokud nemají v roce více zaměstnavatelů současně nebo nemají ještě jiné příjmy, kvůli kterým by museli podávat přiznání (třeba příjem z nájmu apod.), tak nemusí žádat o zúčtování ani podávat přiznání. Pokud ze všech jejich mezd byla daň 0, tak by to bylo zbytečné - nebylo by co vyrovnávat. Ale pokud těm studentům i po uplatnění slev nějaká daň vyšla, bylo by škoda o zúčtování nepožádat nebo nepodat přiznání a nedostat tu daň zpět.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
EET se vrací od roku 2027, schválili poslanci. Dotkne se až 600 tisíc podnikatelů
Podnikatelům se nelíbí navrhovaný růst minimální mzdy, chtějí změnu valorizace
Kadeřník v mobilu. Nová česká aplikace pomáhá salonům s byznysem i organizací času
Zlatnictví začala studovat ve čtyřiceti. Diamanty jsou pro mě bez duše, říká Milena
Pokud Ústavní soud opět vyloučí platby kartou, EET 2.0 se sesype jak domeček z karet
Předčasný důchod automaticky neznamená, že člověk nechce pracovat
3. 8. 2006 16:07
Dobrý den, máme pracovníka na dohodu, za měsíc červenec odpracoval 15 h a vyplatili jsme mu 750 Kč. Jakou částku je třeba odvést na F.Ú. jako daň? Děkuji