Hlavní navigace

Převod členských práv a povinností

  • (neregistrovaný) 194.108.233.---

    9. 8. 2006 19:06

    Měním družstevní byt, který není v osovním vlastnictví za rodinný domek a budu prodávajícímu doplácet finanční hotovost. Musím platit daň z převodu nemovitosti?

    Děkuji
    Pajka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 8. 2006 0:24

      lll (neregistrovaný) 62.209.237.---

      Re: Převod členských práv a povinností
      Podle §8 odst. 1 (d) zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti platíte daň společně a nerozdílně. Jediný háček možná bude v tom, že vy neoperujete s nemovitostí, ale s podílem v družstvu, na to už mé síly ale nestačí...

    • 12. 8. 2006 19:37

      redico (neregistrovaný) 86.49.15.---

      Re: Převod členských práv a povinností
      Dobrý den,

      nevím, zda neodpovídám příliš pozdě, ale přece - vy nemáte z čeho platit tento typ daně, neboť nemovitost nevlastníte - pouze budete převádět svá členská práva a povinnosti v konkrétním bytovém družstvu spojená s právem užívání konkrétní bytové jednotky. Pokud za tento převod obdržíte finančí kompenzaci, pak je možné hovořit o dani z příjmu, avšak danit budete jen tu částku, která je rovna rozdílu mezi cenou nabývací a "prodejní". Navíc, jste-li členem družstva více než 5 let, můžete být osobozena. To platí také pro případ, že utržené finanční prostředky použijete do roka pro zajištění svého dalšího bydlení.To asi bude Váš případ. Pokud se jedná skutečně o "výměnu" pohovořte o daňových aspektech ještě s odborníkem - daňovým poradcem. Jako vlastník nemovitosti - rodinného domu budete následně každý rok platit daň z nemovitosti, což bývá velmi přijatelná částka v řádu desítek až stovek Kč za jeden rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).