Hlavní navigace

Cena právníka vyřizujícího dědictví

  • (neregistrovaný)

    17. 8. 2006 19:52

    Dobrý den.

    Mám takový dotaz.Pred tydnem mi zamrela maminka, na kterou byl napsana 1/4 meho domu. Bylo mi receno, ze asi za mesic se mi ozve notar, ktery ma na starosti nasi ctvrt a bude se resit dedictvi. Slysel jsem, ze dedicka dan byla zrusena, ale notar si pry vezme tolik penez, ze to nakonec vyjde nastejno (jako by se ta dan platila). Je to pravda?

    Dum ma hodnotu asi 4 mil. korun (podle cen stejnych domu v okoli, odhad nemam), 1/4 je napsana na maminku, 3/4 na me. Dale je predmetem dedictvi asi 150 tis. na bankovnim uctu a nejake dalsi drobnosti.

    Da se z tohoto zjistit, kolik priblizne me bude dedicke rizeni stat? Jsou nejake vzorce, podle kterych se to pocita nebo si to kazdy pravnik urcuje jak chce?

    Dekuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 8. 2006 20:44

      Zdena (neregistrovaný)

      Re: Cena právníka vyřizujícího dědictví
      Kalkulátor "kolik zaplatím u notáře" zde:
      http://www.sfinance.cz

    • 17. 8. 2006 21:01

      Zdena (neregistrovaný)

      Re: Cena právníka vyřizujícího dědictví
      Lituji, ale ani se tam nedívejte. To je výpočet dědické daně, kterou Vy platit nebudete.

      Výše odměny notáře se řídí cenou zůstavitelova majetku:
      z prvních 100.000,- Kč základu = 2%
      z přebývající částky až do 500.000,- základu = 1,2%
      z přebývající částky až do 1 mil. Kč= 0,9%.
      Pak tam budou nějaké hotové výdaje notáře a k tomu všemu bude připočteno 19% DPH.

    • 17. 8. 2006 21:29

      alojjjs (neregistrovaný)

      Re: Cena právníka vyřizujícího dědictví
      Děkuji za odpověď, nevím ale jestli to chápu dobře. Pokud bych dědil majetek v hodnotě 1 mil korun, budu platit 0.9% z této čásky plus dph? Nebo se to sčítá - 2% ze 100 tisíc plus 1,2% z dalších 400 tisíc plus 0,9% ze zbylých 500 tisíc plus dph? Ale stejně to vyjde skoro nastejno, ať už se to dělá tak nebo tak, mě šlo jenom o přibližnou sumu a tu teď vím, takže ještě jednou dík.

    • 17. 8. 2006 22:05

      Zdena (neregistrovaný)

      Re: Cena právníka vyřizujícího dědictví
      Počítá se to tím druhým způsobem a je to opravdu jenom přibližná suma. Od ceny maminčina majetku budete odečítat případné dluhy. Také budete potřebovat znalecký odhad ceny nemovitosti, za ten zaplatíte v řádech tisíců korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).