Hlavní navigace

Dotaz pro Docenta - ještě jednou dárky

• (neregistrovaný) 83.208.249.---

29. 8. 2006 12:43

Předem děkuji, za včerejší odkaz. Ale není tam úplně přesně to, co bych potřebovala. U nás se jedná o Podporu prodeje z dlouhodobého hlediska - obratové naturální bonusy, ale zákazník neobdrží produkt z prodejního sortimentu společnosti. Popíšu to:
    Je vyhlášena soutěž, ve které jsou stanoveny výše odběrů, např.
    za odběr ve výši 100 000,-- obdrží zákazník video, za 80 000,-- fotoaparát atd. Jsme velkoobchod s drogerií a uvedené bonusy budeme muset nakoupit. Prosím tedy o radu jak to bude z hlediska daně z přidané hodnoty a daně z příjmu. Díky!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 8. 2006 13:25

danila (neregistrovaný) 85.207.89.---

Re: Dotaz pro Docenta - ještě jednou dár
      zkuste si přečíst toto a hlavně bod 3.2.a)
      http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/219_3992.html

• 29. 8. 2006 13:29

Docent (neregistrovaný) 194.108.147.---

Aha, takže jsme se od bonusů přesunuli volně k reklamním soutěžím, tak abych to nemusel vypisovat, tak udělám výcuc z citací :-)):
      Náklady na pořádání soutěží pro zákazníky nebo potenciální zákazníky jsou u společnosti daňově uznatelné za podmínky, že prokáže jejich reklamní účel, tj. souvislost s dosažením, zajištěním a udržením zdanitelných příjmů. Daňově uznatelným nákladem je i hodnota výher.
      Ceny (výhry), podléhají 20 % dani, která se vybírá srážkou z ceny výhry [nejedná-li se na straně výherce o příjem od daňové povinnosti osvobozený podle § 4 odst. 1 písm. f) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, v případě že cena z reklamní soutěže či z reklamního slosování, nepřevýší limit 10 000 Kč]. Tuto daň musí srazit a odvést pořadatel za výherce.
      ZDP v § 24 odst. 2 písm. u) stanoví že daňovým výdajem je daň z příjmů fyzických osob zaplacená plátcem za poplatníka z příjmů uvedených v § 10 odst. 1 písm, h) a písm. ch), tj. mimo jiné i z cen z reklamních soutěží a z reklamního slosování, u nichž se uplatňuje zvláštní sazba daně ve výši 20 %. Podmínkou je, aby cena byla v nepeněžním plnění. Daňovým výdajem výše uvedeného plátce – pořadatele reklamní soutěže či reklamního slosování bude jak výhra (představuje výdaj na reklamu), tak i daň zaplacená plátcem – pořadatelem za poplatníka z věcné výhry.
      Z hlediska DPH jde o plnění podléhající DPH na výstupu podle § 13 odst. 4 písm. a) a § 13 odst. 5 zákona o DPH. Podle těchto ustanovení je předmětem DPH poskytnutí obchodního majetku bez úplaty, pokud byl alespoň z části uplatněn nárok na odpočet DPH. Zaplacená DPH je na straně pořadatele daňově uznatelným nákladem.
      Ty ostatní cancy o zákoně o loteriích a další omezeních jsem vynechal :-). Taky jsem vynechal brutaci, neboť předpokládám, že sraženou daň řádně odvádíte :-).
      A prosím odborně fundované kolegy, aby do mně moc nešili, děkuji :-)).

• 30. 8. 2006 16:58

blanka (neregistrovaný) 194.149.96.---

písm. a) a § 13 odst. 5 zákona o
      >DPH. Podle těchto ustanovení je předmětem DPH poskytnutí
      >obchodního majetku bez úplaty, pokud byl alespoň z
      >části uplatněn nárok na odpočet DPH. Zaplacená DPH je na
      >straně pořadatele daňově uznatelným nákladem.
      >Ty ostatní cancy o zákoně o loteriích a další
      >omezeních jsem vynechal :-). Taky jsem vynechal brutaci, neboť
      >předpokládám, že sraženou daň řádně odvádíte :-).
      >A prosím odborně fundované kolegy, aby do mně moc
      >nešili, děkuji :-)).

--znovu děkuji, tohle taky řeším, ale mám na Vás dotaz par. 26odst. zc) ... Příjmovka - já si to přelouskala tak, že kdybych udělala nějakou akci, prezentaci výrobku s přednáškou... získala sponozory.. a měla účastnické poplatky na tuto odbornou přednášku, tak bych mohla do nákladů daňových dát např. na závěr uspořádaný raut, či nějaké odměny, které bych zakoupila.. Výnosy z akce by byly pořád vyšší než náklady.
      ?? Co říkáte...
      Blanka

• 31. 8. 2006 9:27

Docent (neregistrovaný) 194.108.147.---

Tak klidně § 24 odstavec 2/zc, ale i §24 odstavec 1, pokud budete mít nějaké zdanitelné příjmy, tak k nim se vztahující náklady jsou samozřejmě daňově uznatelnými i kdyby samostatně byly jinak neuznanými podle § 25. Takže já za sebe souhlasím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).