Hlavní navigace

rozhodčí doložka a právo? prosím

 • (neregistrovaný) 213.155.225.---

  29. 8. 2006 15:26

  Prosím můžete mi někdo vysvětlit tuhle větu:

  Všechny spory, které by mohly vzniknout z této smlouvy nebo v souvislosti s ní, budou s vyloučením pravomoci obecných soudů rozhodovány s konečnou platností v rozhodčím řízení u Rozhodčího soudu při hospodářské komoře ČR a Argární komoře ČR v Praze podle jeho Řádu třemi rozhodci ustanovenými podle tohoto Řádu. Strany se zavazují plnit všechny povinnosti uložené jim v rozhodčím nálezu ve lhůtách v něm uvedených.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 8. 2006 15:33

   Docent (neregistrovaný) 194.108.147.---

   Re: rozhodčí doložka a právo? prosím
   Stručně, zbavujete se tím práva řešit případné spory u normálních soudů a zavazujete se řešit spory u tzv. rozhodčího soudu, což je vlastně orgán v tomto případě tvořený třemi nějakými pytlíky, kteří o vás "kvalifikovaně rozhodnou".

   Taky byste se ale mohl dostat do problémů, viz. kauza rozhodčí, krásné slečny, zakukleného Slováka a podvodných rozhodčích řízení.

  • 29. 8. 2006 22:20

   Alena (neregistrovaný) 88.102.73.---

   Re: rozhodčí doložka a právo? prosím
   Docente, ono je to všechno ale dvousečné. Vlastní zkušenost - bylo porušeno právo právnické osoby, aby zabránila velkým ztrátám, tato právnická osoba podala na soud návrh na předběžné opatření a musela složit 100 tis Kč jistotu. Soudkyně předběžnému opatření vyhověla jen napůl a tímto tak věci spíše ublížila. Žalovaný se však tímto předběžným opatřením vůbec neřídí, kašle na něj. Právnická osoba ke stejnému dni dala na soud žalobu. Žalobou se doteď nikdo nezabývá a právnická osoba nemá nárok na vrácení složené jistoty, protože rozhodnuto bylo (že ne zcela je irelevantní). Jistoty se právnická osoba dočká až rozhodne soud v žalobě samotné. Zde je dotaz: Proč by se asi soud zabýval touto kauzou rychle, když má k dispozici 100 tis Kč??? Je to již rok a půl od podání žaloby a absolutně nic se neděje:(
   Právnická osoba teď hořce lituje, že nešla cestou rozhodčího řízení. Ať by dopadlo jakkoliv, bylo by ve věci jasno a bez průtahů. Buďto by bylo žalobě vyhověno, nebo ne. Ale právnická osoba by mohla dál "žít" aktivní život a ne takový "napůl" jako teď. Vše co dělá musí dělat se zřetelem, že za sebou táhne nedořešený soudní spor ...

  • 30. 8. 2006 7:23

   Docent (neregistrovaný) 194.108.147.---

   Re: rozhodčí doložka a právo? prosím
   To je pravda paní Aleno, všechno má své pro a proti, taky bych ale mohl argumentovat případy, kdy firmě najednou přišel exekutor na základě rozhodčího řízení, jehož se ani nezúčastnila a zabral jí veškerý majetek a v podstatě firma skončila, ani pořádně nevěděla proč, tedy proto, že souhlasila s řešením sporů u rozhodčího soudu :-).

  • 30. 8. 2006 7:28

   Karel (neregistrovaný) 193.179.6.---

   Re: rozhodčí doložka a právo? prosím
   Souhlasim s Docentem, rozhodce muze byt kdokoli a proti jeho rozhodnuti se nemuzete branit. Vetsina firem, ktere pouzivaji rozhodce, to maji uz osetrene, maji je vybrane.
   Ja preferuji klasicky soud, je to sice drahe a zdlouhave, ale mate mnoho moznosti.

  • 30. 8. 2006 7:54

   Alena (neregistrovaný) 88.102.73.---

   Re: rozhodčí doložka a právo? prosím
   Souhlasím, proto jsem poukázala na skutečnost, že každá mince má dvě strany. Ve Vašem případě šlo zřejmě o zásadní majetkový spor, v mém konkrétním jde spíše o majetková práva k jedné konkrétní věci. Kdyby se šlo rozhodčí cestou, bylo by jasné, zda můžete s právy nakládat nebo zda se máte zařídit jinak. V mém případě jde totiž o internetovou doménu, což je zcela specifický případ :)

  • 2. 6. 2007 21:11

   Arbitr (neregistrovaný) 212.71.150.---

   Re: rozhodčí doložka a právo? prosím
   Pane Docente, pokud máte pocit, ýe Váís rozhodce krátil na Vašich právech, nebo on sám porušil zákony nic Vám nebrání podat návrh na soud se žalobou vůči rozhodnutí rozhodce. Soud může rozhodce vyloučit z dané věci nebo sám rozhodnout uplně jinak než rozhodl rozhodce a pod. Dělám v tomto oboru nějakou řádku let a věřte mi že je mnohem více kladů než záporů na rozhodčím řízení, jenom se musí znát kdo co musí a smí a v tom je jádro pudla. Hodnotit jen podle vnějšího projevu je ošidné. Přečtěte si příslušný zákon o rozhodčím řízení - vřele doporučuji.
   Hezký večer.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).