Hlavní navigace

Zástup za mateřskou dovolenou

• (neregistrovaný) 212.65.219.---

31. 8. 2006 13:59

Dobrý den, chceme přijmout zaměstnankyni jako zástup za mateřskou a poté i rodičovskou dovolenou. Může se tento pracovní poměr na dobu určitou sjednat ještě dříve než naše zaměstnankyně odejde na MD? (odejde na MD zhruba v lednu)Předem děkuji za odpovědi.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 31. 8. 2006 14:44

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

Re: Zástup za mateřskou dovolenou
      Zajímavý problém. Já bych řekla, že může a důvod - zapracování zastupující pracovnice. Nebo ji vezměte na dobu určitou do toho nástupu na mateřskou a pak udělat změnu - na dobu určitou po dobu mateřské a rodičovské dovolené.

• 1. 9. 2006 8:23

Jana (neregistrovaný) 213.226.248.---

Paní Jiřko a jak to bude dál, mám takový případ - máme pracovnici na MD a vzali jsme druhou na dobu určitou na rok, protože ta první počítá s tím, že nastoupí. Pokud nenastoupí a RD si prodlouží prodloužíme i smlouvu té náhradě. Jak dlouho mohu takto smlouvu na dobu určitou prodlužovat, je to 2 roky nebo je zde nějaká vyjímka? Ta první pracovnice by mohla teoreticky nastoupit až po 4 letech.

• 1. 9. 2006 12:48

Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

Pro pracovní smlouvy na dobu určitou, sjednávané jako zástup, platí vyjímka - nejsou omezené dvěma roky.
      A ještě připomínka - nemusíte je sjednávat na nějakou přímo určenou dobu (1 rok atd.). Můžete použít formulaci "po dobu rodičovské dovolené zastupované pracovnice té a té". Tzn. že ta, co je na rodičovské, má požádáno o rodičovskou na nějakou dobu, třeba do dvou let dítěte. Poté se může vrátit a tím pádem skončí pracovní poměr té zastupující. Nebo si ta maminka požádá o pokračování rodičovské do 3 let dítěte. V takovém případě se vrátí po 3 letech a té zastupující skončí pracovní poměr. Nebo si požádá o dřívější ukončení rodičovské a dřívější návrat do práce. Když jí zaměstnavatel vyhoví, ona rodičovskou ukončí, vrací se do práce a té zastupující tím pádem končí pracovní poměr. Prostě v případě, kdy si nejste jisti, kdy se ten zastupovaný člověk vrátí zpět neuzavírejte zástupy na přesně určenou dobu, ale ohraničte je slovně. A mimochodem - pokud by chtěla být doma ještě 4. rok, pak už se nejedná o rodičovskou dovolenou. To už si musí požádat o neplacené volno, ale zaměstnavatel už nemusí vyhovět.

• 1. 9. 2006 13:40

Jana (neregistrovaný) 213.226.248.---

Já Vám mockrát děkuju, takhle se mi to líbí:-))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).