Hlavní navigace

Pozdržení mzdy - nedokončený úkol

• (neregistrovaný) 213.29.69.---

1. 9. 2006 8:28

Dobrý den, majitel firmy mi sdělil, že mám pozdržet výplatu zaměstnance do té doby než dokončí svůj úkol, který v daném měsíci nesplnil. Osobně si myslím, že to nemůže a že by na něm mohl zaměstnanec podle ZP požadovat úroky z prodlení popř. po 15 dnech dát okamžitou vypověd a přitom ještě požadovat náhradu mzdy za 2 měsíce. To jsem mu také předložila. Ale on po mě samozřejmě chce, abych mu uvedla nějaký zákon, proč by v případě nedokončení stanoveného úkolu nemohl mzdu pozdržet. Budu ráda když mi poradíte jak mám postupovat a pokud možno ještě uvedete nějaký důkaz.Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 9. 2006 8:42

Docent (neregistrovaný) 194.108.147.---

Re: Pozdržení mzdy - nedokončený úkol
      Citace právníka:

"V praxi se však stává, že zaměstnavatel dá příkaz k zadržení mzdy zaměstnanci do doby, než splní některou svou povinnost, kterou má vůči zaměstnavateli. Jde zejména o případy, kdy má zaměstnanec vypůjčené věci od zaměstnavatele a tyto věci do skončení pracovního poměru nevrátil. I když má zaměstnanec věci vypůjčené proti písemnému potvrzení, nesmí zaměstnavatel, když je zaměstnanec nevrátí, zadržovat zaměstnanci mzdu. Takový postup je v rozporu s povinností zaměstnavatele mzdu zaměstnanci řádně a včas vyplatit. Tímto ustanovením však není dotčena povinnost zaměstnance vyrovnat své závazky vůči zaměstnavateli, nebo mu uhradit škodu, která mu vznikla protiprávním jednáním zaměstnance (např. ztrátou nebo poškozením svěřené nebo půjčené věci). V takovém případě však musí zaměstnavatel vymáhat náhradu za vzniklou škodu nebo splnění závazku zaměstnance samostatně u příslušného soudu a nemůže povinnost zaměstnance vypořádat své závazky vázat na vyplacení mzdy."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).