Hlavní navigace

na dohodu u "bývalého zaměstnavatele"?

  • (neregistrovaný) 195.144.99.---

    1. 9. 2006 11:17

    Dobrý den,
    mám dotaz k odpovědi na mail z 24/8 "Mateřská dovolená a přivýdělek".
    Chápu to dobře, že na mateřské je možné pracovat, aniž bych přišla o finanční podporu v mateřství, na dohodu pro firmu, která je před mateřskou mým zaměstavatelem (HPP, přes 25 zaměstnanců)?
    Děkuji za odpověď.
    Tereza

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 9. 2006 12:08

      Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

      Re: na dohodu u "bývalého zaměstnavatele
      Chápete to dobře. Vyplývá to ze Zákona 88/1968 Sb. ve znění pozdějších zákonů. §7, odst. 1.: Peněžitá pomoc v mateřství nenáleží za období, za které náleží zaměstnankyni započitatelný příjem z činnosti zakládající účast na nemocenském pojištění, ze které je PPM poskytována, nebo nemocenské, s výjímkou těch příjmů, které zaměstnankyni náleží i za dobu mateřské dovolené, aniž v této době vykonávala tuto činnost, za kterou jí náleží započitatelný příjem.
      Přeloženo do srozumitelného jazyka: Jestliže budete mít příjem z výkonu práce, pak z této činnosti nemůžete současně pobírat mateřské dávky. Což znamená, že v jiné činnosti, na základě které nepobíráte mateřské dávky, můžete pokračovat. Jen pokud byste v té činnosti, ze které pobíráte mateřské dávky, měla nějaký výdělek, ale ne za výkon práce (např. doplatek prémií za předchozí období), pak toto nemá na pobírání mateřských dávek vliv.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).