Hlavní navigace

dálkové studium

 • (neregistrovaný) 81.19.2.---

  1. 9. 2006 14:53

  Dobrý den, letos začínám dálkově studovat VŠ. Zajímalo by mě tedy jestli mám nárok na odpočet jako student? Také bych chtěla vědět jestli mám od zaměstnavatele nárok na studiiní volno, pokud by k méme studiu dal souhlas? Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 9. 2006 15:14

   Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

   Re: dálkové studium
   ***
   Na odpočet máte nárok do 26 let věku, pokud by šlo o doktorské studium, tak do 28 let.
   U studijního volna záleží na důvodu - jde-li o to, získat předpoklady stanovené právními předpisy nebo splnit požadavky nezbytné pro řádný výkon práce sjednané v pracovní smlouvě; jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance, a to NEPLACENOU, v případě dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, je-li předpokládané zvýšení (získání nebo rozšíření) kvalifikace v souladu s potřebou zaměstnavatele, lze poskytovat hmotné zabezpečení a
   pracovní úlevy podle vyhlášky vydané Ministerstvem práce a sociálních věcí v dohodě s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (např. vyhl. č. 140/1968 Sb.), popř. podle kolektivní smlouvy vyššího stupně.
   Takže je to zcela na zaměstnavateli.

  • 2. 9. 2006 0:04

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: dálkové studium
   Jen doplním, že pokud nepůjde o to, získat předpoklady stanovené právními předpisy atd.atd., zkrátka, pokud přímo není povinné, abyste si pro vykonávanou práci musela zvyšovat vzdělání, pak je to Vaše soukromá věc. Zaměstnavatel sice může vzít na vědomí, že chcete studovat, ale není povinen Vám poskytovat žádné volno, ani placené, ani neplacené. Toto si s ním můžete jen dohodnout.
   U VŠ studia na formě nezáleží, můžete studovat dálkově nebo denně. Pokud je škola státem uznaná, nejde o studium v programu celoživotního vzdělávání a je Vám do 26 let, máte statut studenta. U doktorandského studia máte statut studenta do 28 let, ale tady už musí jít o studium denní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).