Hlavní navigace

Předmanželská smlouva

  • (neregistrovaný) 80.188.29.---

    5. 9. 2006 10:41

    Prosím má někdo s touto smlouvou zkušennosti.Byla jsem se informovat u notářky a ta mi řekla, že platnost smlouvy je 3 roky. Zdá se mi to dost nelogické co po těch 3 letech? To v tomto případě nemá snad ani smysl něco uzavírat.
    Moc děkuji za radu někoho kdo o tomto ví více.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 9. 2006 11:14

      katka (neregistrovaný) 213.168.176.---

      Re: Předmanželská smlouva
      § 143a

      (1) Manželé mohou smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu rozšířit nebo zúžit stanovený rozsah společného jmění manželů. Takto mohou manželé změnit rozsah majetku a závazků nabytých či vzniklých v budoucnosti, ale i majetku a závazků, které již tvoří jejich společné jmění. Předmětem této smlouvy mohou být i jednotlivé majetkové hodnoty a závazky. Jestliže je předmětem smlouvy nemovitost, která již náleží do společného jmění manželů nebo do výlučného majetku jednoho z nich, nabývá smlouva účinnosti vkladem do katastru nemovitostí.

      (2) Manželé mohou dále smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu vyhradit zcela nebo zčásti vznik společného jmění manželů ke dni zániku manželství, pokud nejde o věci tvořící obvyklé vybavení společné domácnosti.

      (3) Muž a žena, kteří chtějí uzavřít manželství, mohou smlouvou uzavřenou formou notářského zápisu upravit své budoucí majetkové vztahy v manželství obdobně.

      (4) Manželé se mohou vůči jiné osobě na smlouvu uvedenou v předcházejících odstavcích odvolat jen tehdy, jestliže je jí obsah této smlouvy znám.

    • 6. 9. 2006 9:27

      právník (neregistrovaný) 62.40.76.---

      Re: Předmanželská smlouva
      Ta lhůta vypadá jako by se mělo jednat o promlčecí dobu - zkuste se notářky zeptat "proč?". Jinak k čemu předmanželská smlouva, když i v manželství bude jen Vaše to, co si do manželství přinesete a v manželství si rozsah SJM můžete modifikovat notážským zápisem (o zúžení nebo rozšíření SJM).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).