Hlavní navigace

Krácení dovolené

  • (neregistrovaný) 62.177.95.---

    5. 9. 2006 13:20

    Dobrý den, mohl by mi někdo poradit? Od 1.8. do 14.8. přestal zaměstnanec chodit do práce a nedal o sobě vědět, firma s ním ukončila na základě §55 pracovní poměr, byl již víckrát upozorněn za hrubé porušení kázně.
    Vypočíla jsem si, že má nárok na 9,5 dne dovolené, ale dovolenou mu můžu dle §223 odst.2 krátit za neomluveně zameškou směnu o 1-3 dny.
    Nevím ale jak to funguje se sociálním a zdravotním pojištěním. Nemáte s tím někdo zkušenost?
    Moc Vám děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).