Hlavní navigace

Dovolená u práce od pondělí do soboty

• (neregistrovaný) 85.160.100.---

6. 9. 2006 1:52

Prosím, můžete mi poradit jak spočítám průměr na dovolenou u zaměstnance, který má stálý měsíční plat, který už zahrnuje i odměny za přesčasy a práce ve svátek, dále mívá nepravidelně vysoké prémie a příplatky za práci v soboty a neděle - za odpracovanou sobotu nebo neděli 250 Kč. Jeho pracovní týden je stanovený na 40 hodin týdně, a to po - pá 7 hodin, v sobotu 5 hodin.

Potřebuji znát průměr za 2.Q. pro výpočet dovolené v srpnu:
    V dubnu odpracoval 158 hodin (19 dní po 7 hodinách a 5 sobot po 5 hodinách), v květnu 167 hodin (21 dní po 7 hodinách a 4 soboty po 5 hod.), v červnu 194 hodin (22 dní po 7 hodinách, 8 sobot a nedělí po 5 hodinách). K tomu připočítám hodiny za svátky kdynepracoval - tj. 21 hodin (za 17.4.,1.5. a 8.5. po 7 hodinách). Vychází mi 540 hodin. Je to správně?

Mzda za uvedené období se počítá včetně příplatků za soboty a neděle a včetně prémií? Dovolenou ve 2. Q nečerpal (náhrada za dovolenou by se odečítala). Tj. pokud byla mzda v dubnu 16000 +1250 Kč příplatky + 5000 Kč prémie, v květnu 16000 mzda + 1000 Kč příplatky a v červnu 16000 mzda + 2000 Kč příplatky + 5000 Kč prémie - to je celkem 62 250 Kč.

Je správný výpočet průměru na dovolenou 115,28 Kč/h? Odměna se počítá podle počtu předepsaných hodin v každém dni - tj. za pracovní dny 7 hodin, za sobotu 5 hodin * vypočtená částka?

Co by se stalo kdyby se dovolená proplácela vyšší částkou - např. 130 Kč/h? Hrozila by nějaká pokuta nebo riziko daňové neuznatelnosti?

Existuje nějaký limit kolik může mít člověk maximálně přesčasů?

Děkuji každé chytré hlavě, která mi poradí.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 9. 2006 7:27

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

Re: Dovolená u práce od pondělí do sobot
      průměr na dovolenou u zaměstnance, který má stálý měsíční plat, který už zahrnuje i odměny za přesčasy a práce ve svátek,
      >dále mívá nepravidelně vysoké prémie a příplatky za
      >práci v soboty a neděle. Jeho pracovní týden je stanovený na 40
      >hodin týdně, a to po - pá 7 hodin, v sobotu 5 hodin.
      >
      >Průměr za 2.Q. pro výpočet dovolené v
      >srpnu:
      >V dubnu odpracoval 158 hodin, v květnu 167 hodin, v červnu 194 hodin. K tomu připočítám hodiny za svátky kdy nepracoval - tj.
      >21 hodin. Vychází mi 540 hodin. Je to správně?
      >
      >Mzda za uvedené období se počítá včetně příplatků za
      >soboty a neděle a včetně prémií? Dovolenou ve 2. Q
      >nečerpal (náhrada za dovolenou by se odečítala). Tj. pokud
      >byla mzda v dubnu 16000 +1250 Kč příplatky + 5000 Kč
      >prémie, v květnu 16000 mzda + 1000 Kč příplatky a v
      >červnu 16000 mzda + 2000 Kč příplatky + 5000 Kč prémie -
      >to je celkem 62 250 Kč.
      >
      >Je správný výpočet průměru na dovolenou 115,28 Kč/h?
      >Náhrada podle počtu předepsaných hodin v
      >každém dni * vypočtená částka?
      >
      >Co kdyby se dovolená proplácela vyšší
      >částkou? Hrozila by nějaká pokuta nebo
      >riziko daňové neuznatelnosti?
      >
      >Existuje nějaký limit kolik může mít člověk maximálně
      >přesčasů?
      Průměr máte podle mě správně, prémie se asi nevztahují k delšímu období, než je rozhodné čtvrtletí. S tím, že by někdo kontroloval průměry, jsem se za 20 let ve mzdové účtárně setkala pouze v případě, že si zaměstnanec stěžoval na ÚP, že ho šidíme. Náhrada se poskytne za dobu, kdy ušla mzda, tedy Po-Pá 7 hodin, So 5.
      A limit práce přesčas - nařídit může zaměstnavatel 8 hodin týdně a 150 hodin za rok, větší rozsah lze se zaměstnancem dohodnout.

• 6. 9. 2006 8:09

Zdena (neregistrovaný) 85.160.94.---

Moc děkuji za radu. My máme trochu problém s tím, že účetní počítala s pracovní dobou 8 hodin denně (po - pá) - soboty prý nešly zadat do mzdového systému. Takže se dosud průměr počítal (a používal) pouze z oficiální pracovní doby 40 hodin týdně, bez přesčasů a náhrada se počítala pouze za 8 hodin v pracovní dny. Myslíte že má smysl tohle zpětně nějak opravovat?

• 6. 9. 2006 9:32

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

To tedy není moc dobrý mzdový systém :-).
      Pokud se zaměstnanec nebouří, už bych se nevracela a nechala to, jak to je. Teď mě napadá - jak to má s nárokem na dovolenou? Podle mě by měl mít při čtyřech týdnech 24 dnů - s tím, že náhrada je po 7 hodinách ve všední dny a 5 hodin v sobotu. Kdyby měl jen 20 dnů, byl by poškozený.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).