Hlavní navigace

výpočet mateřské

• (neregistrovaný) 62.209.192.---

6. 9. 2006 9:22

Prosím o radu,
    v tomto roce jsem na pojistném odvedla z HM 15.000,- pojistné za 5 měsíců (01, 09, 10, 11, 12), dobu mezi tím, tj od února do srpna jsem působila jako OSVČ a zálohy na SP neplatila. V dubnu 2007 odcházím na mateřskou, mám nárok na PPM? V jaké přibližné výši? 270 dní pojistného za poslední 2 roky mám splněno, ale SP za 180 dní v předešlém kalendářním roce mi to nedá, nebo se počítá ten rok zpětně na 180 dní ode dne nástupu na MD?
    A pakliže tedy ne, a nesplním podmínku 180-tidnů, ale budu zaměstnaná v době nástupu na MD (bohužel jen 8 měsíců), mám na PPM nárok?
    Děkuji za odpověď!!
    Pěkný den,
    HK

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 9. 2006 11:51

Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

Re: výpočet mateřské
      Pokud máte v době nástupu na MD zaměstnavatele, tak nezáleží na tom, jak dlouho jste u něho zaměstnaná. Záleží pouze na tom, zda nasčítáte dohromady těch 270 kal. dní pojištění ve dvou letech před skutečným datem porodu. Do těchto dní se počítá doba, kdy jste měla zaměstnavatele, doba, kdy jste si platila nemocenské pojištění jako OSVČ, doba evidence na ÚP, doba pobírání nemocenských nebo mateřských dávek po skončení pracovního poměru. Pokud takové dny nalezenete ve dvou letech před porodem (skutečné datum) a nasčítáte jich aspoň 270, pak máte nárok na mateřské dávky. Ty se budou počítat z výdělků u posledního zaměstnavatele za 12 měsíců, které předchází měsíci, ve kterém odejdete na mateřskou. Pokud u tohoto zaměstnavatele nepracujete tak dlouho, budou se počítat z výdělků od nástupu do konce měsíce, který předchází měsíci nástupu na mateřskou. Jinak řečeno - pokud dáte dohromady 270 kal. dnů pojištění a máte zaměstnavatele, máte nárok na mateřskou, i kdybyste u něho pracovala jen týden.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).