Hlavní navigace

DOBROPIS A DPH - pomůže někdo?

  • (neregistrovaný) 62.84.150.---

    8. 9. 2006 7:26

    Koupili jsem od jedné společnosti kapesni PC. Museli jsme jej ale reklamovat,ale už né u dodavatele ale přímo u výrobce. Ten nám vystavil Dobropis - ale bohužel bez DPH. Že pokud oni neposkytli prvotní dodávku nemohou vystavit doklad s DPH. Pošlou nám částku za zboží zpět a to včetně DPH. Mám si ji sama vypočítat a odvést nebo jak s tím naložit?
    Díky Jarka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 9. 2006 10:26

      Ája (neregistrovaný) 88.102.73.---

      Re: DOBROPIS A DPH - pomůže někdo?
      Jarko, jestliže výrobce není plátce DPH, potom Vám nemůže vystavit daňový doklad - dobropis. "naložíte" s tím tak, že to není předmětem DPH a do přiznání se neuvádí :)

    • 11. 9. 2006 2:20

      Petr (neregistrovaný) 62.240.186.---

      Re: DOBROPIS A DPH - pomůže někdo?
      K předchozí odpovědi:

      A naopak. Pokud je výrobce plátcem DPH, je povinen i dobropis vystavit s vypočtenou nebo alespoň uvedenou DPH (u zjednodušeného daňového dokladu - účtenky).

    • 11. 9. 2006 10:23

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: DOBROPIS A DPH - pomůže někdo?
      I kdyby výrobce byl plátcem DPH, nemůže vystavit DD, jelikož nevystavil původní doklad. Dobropis (oprava základu daně) musí obsahovat i číslo původního daňového dokladu.

    • 11. 9. 2006 15:37

      Petr (neregistrovaný) 62.240.186.---

      Re: DOBROPIS A DPH - pomůže někdo?
      Dovolim si nesouhlasit. Ja, jako platce DPH, proste nesmim vystavit zadny ucetni doklad, ktery neobsahuje DPH. Dokonce jsem jiz jednou vystavil dobropis na castku vyssi, nez byla puvodni faktura. Vratil jsem zaplacenou castku a zaroven uhradil zakaznikovi 130 Kc navic, protoze on musel platit dopravne za zbozi. FU na tom neshledal nic nezakonneho. Proste ten doklad nazvete "Danovy doklad - faktura" a ne "danovy dobropis". Ovsem castka zustane zaporna. Napriklad, kdyz prijmu od zakaznika postupne za "faktury" nekolik plateb a on se nakonec rozhodne veskere zbozi vratit, tak mu nevystavim stejny pocet dobropisu, ale pouze jediny na celkovou castku.

    • 11. 9. 2006 18:45

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: DOBROPIS A DPH - pomůže někdo?
      :
      >>>
      >>>A naopak. Pokud je výrobce plátcem DPH, je povinen i
      >>>dobropis vystavit s vypočtenou nebo alespoň uvedenou
      >>>DPH (u zjednodušeného daňového dokladu - účtenky).
      >>I kdyby výrobce byl plátcem DPH, nemůže vystavit DD,
      >>jelikož nevystavil původní doklad. Dobropis (oprava
      >>základu daně) musí obsahovat i číslo původního
      >>daňového
      >>dokladu.
      >Dovolim si nesouhlasit. Ja, jako platce DPH, proste
      >nesmim vystavit zadny ucetni doklad, ktery neobsahuje
      >DPH. Dokonce jsem jiz jednou vystavil dobropis na castku
      >vyssi, nez byla puvodni faktura. Vratil jsem
      >zaplacenou castku a zaroven uhradil zakaznikovi 130 Kc navic,
      >protoze on musel platit dopravne za zbozi. FU na tom
      >neshledal nic nezakonneho. Proste ten doklad nazvete
      >"Danovy doklad - faktura" a ne "danovy dobropis". Ovsem
      >castka zustane zaporna. Napriklad, kdyz prijmu od
      >zakaznika postupne za "faktury" nekolik plateb a on se
      >nakonec rozhodne veskere zbozi vratit, tak mu nevystavim
      >stejny pocet dobropisu, ale pouze jediny na celkovou
      >castku.
      Najdete v § 43: Pokud dojde k opravě základu daně a výše daně podle § 42, plátce, který USKUTEČNIL PŮVODNÍ zdanitelné plnění, je povinen vyhotovit.....
      Obávám se, že daňové doklady se nevystavují v závislosti na platbách za prodej zboží, ale na základě uskutečnění zdanitelného plnění. Je jedno, v kolika splátkách za zboží zaplatí. Dobropis v případě vrácení zboží vystavuji ke konkrétnímu DD. Pokud vystavuji dobropis k více původním DD, pak na dobropise musí být uvedena všechna čísla původních DD. Najdete v § 43.
      S dobropisem vyšším než původní DD, jelikož jste zahrnul do dobropisu i dopravu odběratele mi příjde poněkud podivné. Jsem přesvědčena, že FÚ tento dobropis neporovnánal s původním DD (pokud ho vůbec FÚ viděl).
      Uveďte odkaz na §, kde si můžete snížit DPH na výstupu v jiných případech, než je oprava základu daně a daně.

    • 12. 9. 2006 16:37

      Petr (neregistrovaný) 62.240.186.---

      Re: DOBROPIS A DPH - pomůže někdo?
      No ja nejsem zadny ucetni, jen se snazim prezit jako zivnostnik vsechny ty socialisticke "reformy". Jak se tedy ma postupovat napriklad v pripade, ze chci zakaznikovi vyplatit urcitou provizi za to, ze mi dohodil dalsiho zakaznika? Spousta firem to tak dela, ze kdyz jim privedete (nejak prokazatelne) noveho zakaznika, vyplati vam provizi. Jenze obcan jaksi nemuze vystavit podnikateli fakturu, ze? Takze co ja vim, tak se to dela tak, ze podnikatel vystavi fakturu na zapornou castku a penize obcanovi proste vyplati.
      Vidim, ze se v tom vyznate, tak jak by to bylo ucetne a danove spravne?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).