Hlavní navigace

Stravné

  • (neregistrovaný) 85.70.45.---

    8. 9. 2006 10:02

    Firma se rozhodla, že vydá v září 2006 svým zaměstnancům stravenky zpětně od 1.1.2006. Bude se to týkat i zaměstnanců, kteří již ukončili pracovní poměr. Je toto vůbec možné? Nebude se to u zaměstnanců, kteří skončili, považovat jako naturální příjem?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 9. 2006 10:45

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Stravné
      Přečtěte si názor odborníků:
      Zdroj: "1000 řešení" číslo 2/2005. Dotaz: Zaměstnavatel se rozhodl nakoupit stravenky a dát je zaměstnancům zpětně za tři měsíce. Je možné dát do daňově uznatelných nákladů stravenky vydané zpětně? Odpověď - cituji: "Poskytnutí stravenek zaměstnancům se považuje za jednu z forem závodního stravování. Proto je možné podle § 24 odst. 2 písm. j) bod 4 zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o daních z příjmů"), jejich daňové uplatnění. Jestliže podnikatel vydal v říjnu 2004 zaměstnancům zpětně za tři měsíce, nebude schopen prokázat, že tyto stravenky byly využity na stravování zaměstnanců v těch měsících, za které je dodatečně vydal. Finanční úřad by při daňové kontrole postupoval podle ustanovení § 2 odst. 7 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů: "Při uplatňování daňových zákonů v daňovém řízení se bere v úvahu vždy skutečný obsah právního úkonu nebo jiné skutečnosti rozhodné pro stanovení či vybrání daně, pokud je zastřen stavem formálně právním a liší se od něho." Výdaje za stravenky vydané dodatečně za minulé měsíce nelze daňově uplatnit". Odpovídal Ing. Karel Janda.
      Ke stravenkám vydaným v prosinci na leden - budou časově rozlišeny = účet 381.

    • 8. 9. 2006 13:47

      Andrea (neregistrovaný) 85.70.45.---

      Re: Stravné
      Děkuji za odpověď

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).