Hlavní navigace

Koupě nemovitosti

 • (neregistrovaný) 217.117.217.---

  9. 9. 2006 16:24

  Prosím o radu.

  Můj tchán dostal společně se svým bratrem a sestrou v dědictví chalupu s pozemkem po své matce. Jejich sestra se zřekla svého nároku na dědictví , nyní však chalupu sezoně užívá pouze tchán, který se i oni stará a udržuje ji. Vzhledem k tomu, že objekt je ve velmi špatném stavu, bratr tchána se nechce zříci svého nároku a tchán nemá na opravu objektu finance, tchán se rozhodl , že by objekt prodal. Mohu pak já jako jeho zeť, pokud s tím bude tchán i jeho bratr souhlasit od nich chalupu koupit nebo ne? Samozřejmě bych to chtěl udělat tak, aby bratr tchána nevěděl o tom, že jsem příbuzný, jinak by jeho manželka s prodejem asi nesouhlasila, protože by zřejmě vytušila, že si tím pádem tak chalupu necháme. Je to jediná možnost, jak nenechat objekt spadnout a jak dosáhnout toho, aby objekt zůstal v rodině.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 9. 2006 23:10

   Jan (neregistrovaný) 193.179.144.---

   Re: Koupě nemovitosti
   Tady je jak se říká každá rada drahá, s příbuzenskými vztahy to je někdy dost složité a nemusí dojít k žádné dohodě. Nejlépe by bylo, kdyby chalupu koupil nějaký Váš známý, ale kterému 100 % důvěřujete, že o ni nepřijdete, anebo s ním sepíšete smlouvu o smlouvě budoucí nebo jiný právní dokument. Má to, ale jeden háček a to, že budete platit daň z převodu nemovitostí ve výši 3 % čímž by se vám to prodražilo. Ale třeba to stojí za to.

  • 11. 9. 2006 8:38

   právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

   Re: Koupě nemovitosti
   Jestli tomu dobře rozumím, vlastní Váš tchán pouze podíl na nemovitosti, nikoliv nemovitost celou. Takže může prodat-darovat jen to, co mu patří. Jste-li Vy jeho zeť, pak máte za ženu jeho dceru - no a té tchán může darovat svůj podíl na nemovitosti bez toho, aby se bratra na cokoliv ptal (předkupní právo). Jinak proti bratrovi lze postupovat tak, že se nechá vypracovat znalecký posudek o potřebě nutných oprav nemovitosti. Pak se vyzve druhý spoluvlastník, aby dal na opravu peníze (dle velikosti svého podílu). Nedá-li peníze, zafinancuje opravy jen jeden spoluvlastník a navrhne soudu vypořádání spoluvlastnictví s tím, že na cenu podílu druhého spoluvlastníka se započte jeho podíl, který měl dát na opravy (a nedal).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).