Hlavní navigace

Pronájem

  • (neregistrovaný) 85.71.102.---

    10. 9. 2006 18:31

    Dobrý den, můj otec si koupil byt na horách (hypoteční úvěr).Protože tam bývá jen pár týdnů v roce, tak určitý čas tento byt pronajímá. Jak to bude s příjmem z pronájmu, ten zdaní v § 9, nebo musí mít na pronájem živnostenský list? Otec je zaměstnán na HPP, nepodniká. A může si uplatnit výdaje na tento byt? (spotřeba el., vody, poplatky, vybavení ....) Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 9. 2006 18:47

      Anonym. (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Pronájem
      Nemusí mít ŽL. Pronájem zdaní dle § 9. Lze uplatňovat skutečné výdaje včetně odpisů bytu. Vstupní cena bytu kupní cena (pokud je koupen v době kratší 5 let). Náklady za el. en., vodné atd. bude jistě přeúčtovávat nájemníkům a může se rozhodnout, že tyto výdaje nebudou ani zdanitelným výdajem a tedy ani zdanitelným příjmem. Samozřejmě se předpokládá, že přeúčtování za tyto služby bude ve stejné výši jako fakturace od dodavatelů těchto služeb.
      Může se ale rozhodnout, že nebude uplatňovat skutečné výdaje a uplatní je paušální částkou ve výši 30 % z příjmů.

    • 10. 9. 2006 19:28

      Jana (neregistrovaný) 85.71.102.---

      Re: Pronájem
      Díky za odpověď. On pronajímá tento byt v týdenních intervalech (je to horská dovolenková oblast). Takže do příjmů si dá nájemné, elektřinu a vodu nerozpočítává, je už ve výši nájemného. To by si ji taky mohl dát do nákladů?Byt koupil letos na jaře za 1500000,- Kč a i v této výši má hypotéku. To tedy bude vstupní cena majetku a z ní se bude počítat odpis? Tento byl vybavil nábytkem, může si dát do nákladů i nějaké vybavení?

    • 10. 9. 2006 20:05

      Anonym. (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Pronájem
      Ano, vybavení lze rovněž uplatnit jako daňový výdaj. Pokud el. en., vodu má již zahrnutou v nájmu, pak i tyto služby si dá do pronájmu.
      Jenom nevím, zda se v jeho případě již nebude jednat o ubytovací služby. A v tomto případě by se asi nejednalo již o prostý pronájem. Vyčkejte proto ještě, snad se někdo znylý této problematiky ozve. Co se týká vstupní ceny bytu, pak odpisovat bude z ceny kupní, ale jelikož on sám také tento byt využívá, pak odpisy i ostatní náklady bude moci uplatnit pouze v poměrné výši.
      Např. podle dnů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).