Hlavní navigace

Odstupné..

 • (neregistrovaný) 212.11.109.---

  12. 9. 2006 16:01

  Dobrý den. Předem děkuji za Vaši odpoveď na moji včerejší otázku ohledně odstupného. Ve výpovědi je přímo napsáno..Rozvázání pracovního poměru dohodou..ale není tam ani nejmenší zmínka o nadbytečnosti. Jako konečný bod je tam napsáno,že námnáleží odstupné ve výši jenoho měsíčního výdělku.
  je toto rozvázání pracovního poměru platné a v souladu se zákonem? Když jsme to podepsali je možnost že bychom peníze ještě dostali..když si budeme stěžovat u jedné z institucí které jste nám poradila..nebo se rozhodneme řešit celou záležitost právní/soudní/cestou? Předem děkuji za odpověď. Kuchařová

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 9. 2006 17:16

   JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

   Re: Odstupné..
   Jestli jste podepsala dohodu o rozvázání pr.poměru, kde není uveden organiz.důvod ukončení pr.poměru, nevzniká nárok na výplatu odstupného podle ZP.
   Uvedeným dovětkem Vám chytře sděluje, že Vám vyplatí odstupné, které Vám nenáleží, ale bude-li ho přece jen chtít vyplatit,může. Nebude si ho však moci zahrnout do mzdových nákladů, takže by to pro něho byly drahé peníze. Když ho nezaplatí, vymáhat ho nemůžete , protože by šlo o plnění bez právního důvodu.

  • 12. 9. 2006 17:20

   Sluníčko (neregistrovaný) 194.108.135.---

   Re: Odstupné..
   Pokud jste podepsali dohodu tohoto znění museli byste prokázat, že jste byli uvedeni v omyl, např. nebyli jste prokazatelně poučeni o svých právech při ukončení PP pro nadbytečnost. Odstupné z titulu nadbytečnosti je v zákoníku práce stanoveno 2-měsíční, není-li např. v kolektivní smlouvě stanoveno jinak. Pokud je v dohodě o ukončení PP napsáno, že Vám náleží odstupné ve výši 1 měsíčního výdělku je vhodné zaměstnavatele upozornit, že zřejmě udělal chybu (i on je pouze člověk) a Vy jej žádáte o opravu, oboustranně podepsanou dohodu mu nevydávat z ruky. Pokud tak neučiní nebo Vám řekne, že z jeho strany k chybě nedošlo doporučuji Vám oznámení na Oblastní inspektorát práce příslušného kraje a tam již nápravu zajistí.
   Co se týká dohody, je-li oboustranně podepsaná je platná - u soudu obstojí. Dohoda je to, na čem se obě strany svobodně dohodnou.
   Přesto, šanci ještě máte, ale konejte rychle.

  • 12. 9. 2006 17:22

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Odstupné..
   Dohoda je dohoda a pokud v ní není napsáno, že pracovní poměr končí z důvodu nadbytečnost (nebo rušení nebo přesunu podniku), pak klasické odstupné, které je dané zákonem, nenáleží. To, co je ve Vaší dohodě nazváno odstupným, má být zřejmě, jak to nazvat... takové nějaké ohodnocení jedním měsíčním platem. Jak píšu, nejedná se o klasické odstupné, ze kterého se neodvádí pojištění, ale o peníze, ze kterých se bude srážet pojištění - prostě jakoby to byla třeba odměna nebo prémie. Na těchto penězích jste se dohodli, měly by tedy být vyplacené, tyto můžete vymáhat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).