Hlavní navigace

Daně

 • (neregistrovaný) 85.71.51.---

  13. 9. 2006 5:30

  prosím rozumím dobře posloupnosti odvodů z platu?hrubá mzda--mínus soc.poj., hrubá mzda mínus zdr.poj., zbytek=vyměř.základ a ten mínus daně=čistá mzda ? A daně jsou u závislé čin. i u DPČ stejné takže 12%????Vím že závisí od výše platu,ale beru první pásmo.Díky

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 9. 2006 7:20

   Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

   Re: Daně
   ***
   V podstatě je to tak, ale trochu bych to rozšířila - vždycky je to úhrn příjmů mínus pojistné = základ daně, ale záleží také na tom, zda poplatník podepsal daňové prohlášení. Pokud ano, základ daně se zaokrouhlí na celé stokoruny nahoru, a z toho teprve určujete daň, která začíná na zmíněných 12%. Vypočtenou daň pak snižujete o 600 na poplatníka (není-li starobní důchodce), popř. o další slevy. Teprve pak máte částku, kterou skutečně odvádíte na účet FÚ.
   Pokud poplatník prohlášení nepodepsal, záleží na výši příjmů. Do 5000 Kč příjem podléhá srážkové dani, takže příjmy mínus pojistné = základ daně, z toho se rovnou (bez zaokrouhlení na stovky) vypočítá 15% daň. FÚ se odvádí na jiný účet než zálohy (liší se předčíslí)! Pokud příjem u poplatníka s nepodepsaným prohlášením překročí 5000 Kč, daňová záloha se vypočítá ze základu opět zaokrouhleného na celé stokoruny nahoru podle tabulek, nesmí ale činit méně než 20%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).