Hlavní navigace

zálohy - daň z příjmů

  • (neregistrovaný) 193.179.144.---

    13. 9. 2006 6:51

    Dobrý den,můžete mi poradit někdo ze zde přítomných a zkušenějších? V roce 2005 jsem z přijatých záloh,které byly až na rok 2006 odváděla DPH.Poradil mi to auditor.Při včerejším školení mě paní přesvědčila a odkázala na zákon,že u podnikatele ,který vede DE se ze záloh neodvádí DPH,ale až z konečného celkového vyúčtování.Pokud budu opravovat daňové přiznání DPH, musím samozřejmě podat i dodatečné daňové přiznání z příjmů fyzických osob? Jak to bude se zálohami.Vstupují do daní z příjmů nebo jdou do daní až v momentě konečného vyúčtování? Nevím zda jsem položila mé dotazy srozumitelně.Děkuji za odpovědi a rady

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 9. 2006 14:59

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: zálohy - daň z příjmů
      Fakt, že nelze vystavit DD k přijaté platbě (záloze) platí pro FO až
      od 1.10.2005.
      V § 21 odst. 2 je nově stanoveno, že u dodání zboží podle § 13 odst. 4 písm. h) a při poskytnutí služby podle § 14 odst. 3 písm. g), pouze však u služeb SOUVISEJÍCÍCH S NÁJMEM NEMOVITOSTÍ, vzniká povinnost přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.
      V § 21 odst. 3 je zase stanoveno, že při dodání zboží včetně převodu nemovitostí a při poskytování služeb, které uskutečňují osoby, které v souladu s příslušnými předpisy NEVEDOU ÚČETNICTVÍ, vzniká povinnost přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění (tedy kdo vede DE vystaví DD a odvede DPH až dnem prodeje zboží nebo poskytnutí služby).
      Pokud tedy plátce přijal platbu v situacích uvedených v § 21 odst. 2 a 3 a přitom ještě k uskutečnění zdanitelného plnění nedošlo, tak mu povinnost přiznat DPH na výstupu nevznikla, protože tato mu vznikne až ke dni uskutečnění zdanitelného plnění (tento den je dále definován v § 21 odst. 4 až 11).
      Pokud plátci nevznikla povinnost přiznat daň při přijetí platby před uskutečněním plnění, daňový doklad při přijetí platby nesmí vystavit.
      Pokud by přesto plátce daňový doklad vystavil, tak ten, kdo platbu poskytnul, nebude mít nárok na odpočet daně.

      Pokud jste tedy zállohy přijala po 1.10.2005, pak budete muset podat dodatečné DP k DPH a samozřejmě i k dani z příjmů.
      Zálohy vstupují do základu daně z příjmů v době skutečné platby.
      Nezahrnují se ale do obratu u FO pro povinnou registraci v den přijetí, ale až v den uskutečnění zdanitelného plnění.

    • 13. 9. 2006 15:26

      Iveta (neregistrovaný) 193.179.144.---

      Re: zálohy - daň z příjmů
      Nepochopila jsem že zálohy vstupují do základu daně z příjmů v době skutečné platby? To znaměná,že když jsem přijala platbu na účet zaúčtuji ji jako přijatou zálohu ale nebude mi ovlivňovat základ daně ?

    • 13. 9. 2006 15:55

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: zálohy - daň z příjmů
      Pokud vstupují do základu daně, pak základ daně ovlivňují. Je to váš zdanitelný příjem v momentě, kdy jste zálohu přijali.

    • 13. 9. 2006 16:03

      Iveta (neregistrovaný) 193.179.144.---

      Re: zálohy - daň z příjmů
      >>>
      plnění.
      >>>V § 21 odst. 3 je zase stanoveno, že při dodání zboží
      >>>včetně převodu nemovitostí a při poskytování služeb,
      >>>které uskutečňují osoby, které v souladu s
      >>>příslušnými
      >>>předpisy NEVEDOU ÚČETNICTVÍ, vzniká povinnost přiznat
      >>>daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění (tedy kdo
      >>>vede DE vystaví DD a odvede DPH až dnem prodeje zboží
      >>>nebo poskytnutí služby).
      >>>Pokud tedy plátce přijal platbu v situacích uvedených
      >>>v § 21 odst. 2 a 3 a přitom ještě k uskutečnění
      >>>zdanitelného plnění nedošlo, tak mu povinnost přiznat
      >>>DPH na
      >>>výstupu nevznikla, protože tato mu vznikne až ke dni
      >>>uskutečnění zdanitelného plnění (tento den je dále
      >>>definován v § 21 odst. 4 až 11).
      >>> Pokud plátci nevznikla povinnost přiznat daň při
      >>>přijetí platby před uskutečněním plnění, daňový
      >>>doklad
      >>>při
      >>>přijetí platby nesmí vystavit.
      >>>Pokud by přesto plátce daňový doklad vystavil, tak
      >>>ten, kdo platbu poskytnul, nebude mít nárok na
      >>>odpočet
      >>>daně.
      >>>
      >>>Pokud jste tedy zállohy přijala po 1.10.2005, pak
      >>>budete muset podat dodatečné DP k DPH a samozřejmě i
      >>>k
      >>>dani z příjmů.
      >>>Zálohy vstupují do základu daně z příjmů v době
      >>>skutečné platby.
      >>>Nezahrnují se ale do obratu u FO pro povinnou
      >>>registraci v den přijetí, ale až v den uskutečnění
      >>>zdanitelného plnění.
      >Pokud vstupují do základu daně, pak základ daně
      >ovlivňují. Je to váš zdanitelný příjem v momentě, kdy jste
      >zálohu přijali.
      Takže jsem to pochopila správně.V DPFO se mi navýší příjmy o částku,kterou jsem odvedla ze záloh u DPH a naopak v daňovém přiznání bude na výstupu menší částka k odvodu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).