Hlavní navigace

Přefakturace služeb do EU od neplátce

  • (neregistrovaný) 195.50.110.---

    13. 9. 2006 8:56

    Dobrý den,
    Nakoupili jsme služby od dvou neplátců DPH a ty budou v plné výši bez jakékoli přirážky přefakturovány do EU a bude o této přefakturaci účtováno výsledkově. Jak to bude s DPH na námi vystavených dokladech?
    Podle zákona o DPH: Poskytnutím služby, a tedy předmětem daně není § 14 odst. 5 písm. e) zákona o DPH:
    - přeúčtování služeb, které plátce pořídil od neplátce, pokud přijatá úhrada nepřevyšuje částku, za kterou plátce tyto služby pořídil, a o této skutečnosti účtuje odpovídajícím způsobem podle zákon o účetnictví.

    Znamená to tedy, že pokud přefakturuji stejnou částku jako na vstupu, ale účtuji VÝSLEDKOVĚ, tzn. nejen přes pohl./záv., tak díky tomuto způsobu účtování se jedná o poskytnutí služby, která je předmětem DPH? Jak může způsob účtování rozhodovat o tom, zda ke zdanitelnému plnění došlo či nikoliv?

    A pokud tomu tak je, tak toto plnění musím považovat jakoby za vlastní a při určení místa plnění postupovat jako obvykle (např. reklamní služby - reverse charge, služby týkající se veletrhu - místo plnění CZ)?

    Můžete mi říct svůj názor?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 9. 2006 21:26

      Barbara (neregistrovaný) 85.135.64.---

      Re: Přefakturace služeb do EU od neplátc
      ---------------
      Myslím, že to není o způsobu účtování, ale o tom, jestli se rozhodnete, že to je pro Vás služba, nebo ne.
      §14/5 používáme právě jen při přeúčtování služeb (od plátců), kdy na neuplatňujeme daň na vstupu a účtujeme přes pohled/závazky.
      Když nad tím přemýšlím, tak skutečně nikde asi není uvedeno, že je to takhle nutné, spíš je to z opatrnosti, aby z účetnictví nevyplývalo, že se jedná o službu.
      A taky pokud tvrdím,, že to není "moje" služba, jenom ji přeúčtovávám, tak to nemá co dělat v mých nákladech a výnosech.

      Tak tohle je můj názor, :-))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).