Hlavní navigace

Přefakturace služeb do EU od neplátce

 • (neregistrovaný) 195.50.110.---

  13. 9. 2006 8:56

  Dobrý den,
  Nakoupili jsme služby od dvou neplátců DPH a ty budou v plné výši bez jakékoli přirážky přefakturovány do EU a bude o této přefakturaci účtováno výsledkově. Jak to bude s DPH na námi vystavených dokladech?
  Podle zákona o DPH: Poskytnutím služby, a tedy předmětem daně není § 14 odst. 5 písm. e) zákona o DPH:
  - přeúčtování služeb, které plátce pořídil od neplátce, pokud přijatá úhrada nepřevyšuje částku, za kterou plátce tyto služby pořídil, a o této skutečnosti účtuje odpovídajícím způsobem podle zákon o účetnictví.

  Znamená to tedy, že pokud přefakturuji stejnou částku jako na vstupu, ale účtuji VÝSLEDKOVĚ, tzn. nejen přes pohl./záv., tak díky tomuto způsobu účtování se jedná o poskytnutí služby, která je předmětem DPH? Jak může způsob účtování rozhodovat o tom, zda ke zdanitelnému plnění došlo či nikoliv?

  A pokud tomu tak je, tak toto plnění musím považovat jakoby za vlastní a při určení místa plnění postupovat jako obvykle (např. reklamní služby - reverse charge, služby týkající se veletrhu - místo plnění CZ)?

  Můžete mi říct svůj názor?
  Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 9. 2006 21:26

   Barbara (neregistrovaný) 85.135.64.---

   Re: Přefakturace služeb do EU od neplátc
   ---------------
   Myslím, že to není o způsobu účtování, ale o tom, jestli se rozhodnete, že to je pro Vás služba, nebo ne.
   §14/5 používáme právě jen při přeúčtování služeb (od plátců), kdy na neuplatňujeme daň na vstupu a účtujeme přes pohled/závazky.
   Když nad tím přemýšlím, tak skutečně nikde asi není uvedeno, že je to takhle nutné, spíš je to z opatrnosti, aby z účetnictví nevyplývalo, že se jedná o službu.
   A taky pokud tvrdím,, že to není "moje" služba, jenom ji přeúčtovávám, tak to nemá co dělat v mých nákladech a výnosech.

   Tak tohle je můj názor, :-))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).