Hlavní navigace

Zdravotní pojištění - prosím o radu

• (neregistrovaný) 88.101.240.---

13. 9. 2006 9:33

Přeji hezký den.
    Prosím o radu v této situaci. Můj syn byl do loňského roku mým zaměstnancem a odváděla jsem za něj ZP a SP.V průběhu roku si pořídil vlastní živnosťák, a SP si platí sám. Ale nějakým způsobem se stalo,že se zapomněl přihlásit k placení ZP, potom odjel na nějakou dobu mimo republiku a tento problém zapadl v zapomnění. Teď se vrátil a chceme to uvést do pořádku.Může mi někdo říct, co nás čeká za tu dobu co nebyl přihlášený a neplatil? Jelikož nemarodí a doktory nepotřebuje,dopadlo to tak,jak výše uvádím. Jak z toho ven,aby nedostal nějaký postih? Děkuju za radu. Alena

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 9. 2006 9:53

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: Zdravotní pojištění - prosím o radu
      Jestli není studentem nebo jinou osobou, za kterou je plátcem ZP i stát a jako OSVČ se nepřihlásil (!), budou ho mít na zdr.pojišťovně jako osobu bez příjmů(samoplátce). Takže co nejdříve osobně syn dát do pořádku. Na jeho podnikání za loňský rok měl podávat Přehled o příjmech ( což zřejmě také nepodal) a platit zdr.poj. ev.zálohy. Rovněž není nepodstatné, že byl v zahraničí, záleží na jak dlouho a zda tam byl pojištěn. Což si musí na zdr.poj. také doložit(podle délky pobytu). Penále je dost pravděpodobné, takže co nejdřív .

• 13. 9. 2006 9:54

jana (neregistrovaný) 81.0.223.---

Re: Zdravotní pojištění - prosím o radu
      Mně se stalo, že jsem zapomněla, že mi vyprší pozastavení živnosti. Po necelých třech měsících jsem si toho všimla a zavolala.Paní byla milá a sdělila mi, že se nic neděje. Že nikam nemusím chodit a přihlašovat se a tak, protože jsem už pak zase měla přerušeno, jak jsem to zjistila hnedka jsem spěchala přeružit živnost.Přerušní nic nestojí, ale nejde zpětně.Nemusím platit nic,jelikož si naHPP vydělám víc než limit. ****Jestli byl Váš syn déle než 1/2roku v cizině a zaplatil si tam pojištění,a ten účet přinese své pojišťovně, tak za tu dobu platit nemusí. Jestli si pak v Čechách vydělal víc než asi 4 platy měsíční(to se musí zeptat)tak se taky neplatí, jinak musí zaplatit z průměrné mzdy pojištění. A neúčtují mu i penále.Můžete žádat o prominutí ale asi neprominout je. Ale hlavně to doplaťte co nejdřív.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).