Hlavní navigace

Návrat do zaměstnání po MD

  • (neregistrovaný) 85.135.67.---

    13. 9. 2006 11:31

    Dobrý den,
    potřebovala bych poradit, ohledně návratu po MD do zaměstnání. Jsem na MD od února 2006. Původně jsem se chtěla na své pracoviště vrátit při mateřské, ale to mi nebylo umožněno a teď mi bylo sděleno, že pokud ukončím MD a vrátím se do trvalého pracovního poměru, že bych mohla být vyhozena. U svého zaměstnavatele pracuji už třetím rokem,po celou dobu bez problémů a stížností a jsem svobodná matka. Je nějaký zákon zakazující vyhazov v tomto případě? Předem děkuji za pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 9. 2006 13:28

      jana (neregistrovaný) 81.0.223.---

      Re: Návrat do zaměstnání po MD
      Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z těchto důvodů:
      a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
      b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,§ 53
      (1) Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr jen výjimečně, a to pouze tehdy,

      a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než jeden rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně šesti měsíců,
      b) porušil-li zaměstnanec pracovní kázeň zvlášť hrubým způsobem.

      (2) Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl. O počátku a běhu měsíční lhůty platí obdobně ustanovení § 46 odst. 3 a 4.
      (3) Zaměstnavatel nemůže okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní ani se zaměstnankyní nebo zaměstnancem, pokud trvale pečují o dítě mladší než tři roky; může však s nimi, s výjimkou zaměstnankyně na mateřské dovolené (§ 157 odst. 1) nebo zaměstnance v době rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, z důvodů uvedených v odstavci 1 rozvázat pracovní poměr výpovědí.
      § 156 Úprava pracovní doby
      (1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám žen pečujících o děti.
      (2) Požádá-li žena pečující o dítě mladší než 15 let nebo těhotná žena o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§ 86); přitom zaměstnavatel postupuje v součinnosti s příslušným odborovým orgánem.
      (3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné ženy a ženy, které pečují o dítě mladší než jeden rok, prací přesčas.

    • 13. 9. 2006 14:57

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: Návrat do zaměstnání po MD
      Shrnu to: podle §155 nemůže dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost ženě, která pečuje o dítě do 3 let. Pro rušení nebo přesun organizace může. Z důvodů porušení pracovní kázně také. Ale nevím, zda je toto omezení i v novém zákoníku, který bude platný od 1.1.07.
      >
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).