Hlavní navigace

Nárok na dovolenou

• (neregistrovaný) 195.113.225.---

14. 9. 2006 9:43

Nastoupila jsem od 1.9. po tříleté rodičovské dovolené do práce, mám nárok na nějakou dovolenou? Popřípadě, kdy mi nárok vznikne. Děkuji za odpověď

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 9. 2006 10:45

Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

Re: Nárok na dovolenou
      Nyní se ještě nedá říci, zda Vám nárok na dovolenou vznikne. Dokud neodpracujete 22 pracovních dní (třeba kdybyste teď onemocněla a marodila až do konce roku), nárok nevznikne vůbec. Pokud do konce roku neodpracujete aspoň 60 směn (do toho se počítají i placené svátky a dny, ve kterých byste čerpala dovolenou), tak Vám vznikne nárok na 1/12 za každých 22 odpracovaných. Jestliže do konce roku odpracujete aspoň 60 směn, vznikne Vám nárok na celoroční výměru (20 nebo 25 dní), která by se Vám krátila o neopracované pracovní dny v důsledku rodičovské dovolené a nemoci a OČR. Za prvních 100 těchto dní o 1/12, za každých dalších 22 dní o další dvanáctiny. Posuzuje se vždy celý rok, takže do konce roku se situace může měnit, podle toho, zda budete či nebudete nemocná. Zaměstnavatel Vám ale může povolit dovolenou třeba hned. Pokud by se následně zjistilo, že Vám na ni nevznikl nárok nebo vznikl nárok na méně dní, přečerpaná dovolená se sráží.
      Jestliže nebudete nemocná a za předpokladu, že pracujete 5 dní v týdnu, bude výpočet tento: od 1.9. do 31.12. budete mít odpracováno nejméně 60 směn. Tím Vám vznikl nárok na celoroční výměru, dejme tomu 20 dní. V období od 1.1. do 31.8. jste zameškala kvůli rodičovské dovolené 174 prac. dnů (včetně svátků). Krácení tedy bude o 4/12, tj. o 6,5 dne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).