Hlavní navigace

Návštěva lékaře - miminko

 • (neregistrovaný) 213.168.181.---

  14. 9. 2006 10:05

  Zaměstnanec má miminko. Miminko je vážně nemocné a zaměstnanec s ním chodí po celý týden každý den dopoledne do nemocnice k lékaři. Potvrzení od lékaře má.
  Zaměstnavatel mu tuto dopolední absenci nechce uznat jako "paragraf". Odůvodňuje to tím, že zaměstnanec ma manželku na mateřské, která s dítětem může jít místo něho.
  Má zaměstnanec právo na paragraf?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 9. 2006 10:34

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: Návštěva lékaře - miminko
   O tomto se vedou stálé spory. Na jednu stranu zákon říká, že náhrada za doprovod dítěte k lékaři náleží pouze jednomu z rodičů (což je v tomto případě splněno, protože manželka žádnou náhradu od zaměstnavatele nedostává). Na druhou stranu se nedivím zaměstnavateli, že se mu toto nařízení nelíbí a nechce ho respektovat, protože zaměstnance, který opakovaně chodí na půl směny vícekrát k lékaři, se nevyplatí zaměstnávat. Navíc když je matka dítěte doma na mateřské. Být tím zaměstnancem, neriskovala bych, že si místo mě najde zaměstnavatel někoho, komu nemusí stále platit za neudělanou práci.

  • 14. 9. 2006 14:47

   Eva M. (neregistrovaný) 80.188.97.---

   Re: Návštěva lékaře - miminko
   Odborně se k tomu vyjádřit nemůžu, ale lidsky bych to viděla asi takto: Je nějaký vážný důvod, proč s tím miminkem nejde matka? Chápala bych situaci, kdy by byla na mateřské ještě s jedním malým dítkem. Nebo pokud zaměstnanec bydlí v nějaké zapadlé vesničce a za lékařem je nutno dojíždět autem někam, kam není rozumné spojení pro maminku s kočárkem - pak chápu, že tatínek tam maminku s mrňouskem zaveze. Ale pokud je maminka zdravá a spojení k lékařům je jakžtakž uspokojivé, myslím že by mohla ty cesty zvládnout sama. Předpokládám, že v tak vážném případě jako je nemoc miminka by zaměstnavatel byl asi vstřícný, pokud by věděl, proč ten zaměstnanec to volno potřebuje = že to nejde jinak zařídit.

  • 14. 9. 2006 16:27

   Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

   Re: Návštěva lékaře - miminko
   Souhlasím, že v určitých věcech je lidské vyjít zaměstnanci vtříc (anebo naopak), ale když takto bude jezdit s dítětem k lékaři často, bude chybět v práci a zaměstnavatel aby mu to platil, pak to přece jenom bude zaměstnavateli vadit, i kdyby to bylo skutečně nezbytné, aby tam tatínek jezdil. Každý si hlídá své peníze, i ten zaměstnavatel. Zařídit se to dá i tak, že do nemocnice matku s dítětem dopraví, pojede do práce a pak zase pro ně zajede - ale to záleží na situaci. Nic se nemá přehánět. Zaměstnavatel jistě situaci pochopí, nemoc dítěte je vždycky zlá, ale zaměstnanec by se měl spokojit s tím, že má volno omluvené a nedožadovat se jeho zaplacení. Jednou za čas to jde, ale čeho je příliš....

  • 14. 9. 2006 17:33

   Eva M. (neregistrovaný) 80.188.97.---

   Re: Návštěva lékaře - miminko
   Naprostý souhlas. Takovéto situace asi není dobré řešit jen paragrafy, ale i trochu lidsky - ale z obou stran. Zaměstnanec musí chápat, že pro firmu je častá absence nevyhovující a měl by se snažit navrhnout nějaké řešení - např. Vezmu si tu práci domů, udělám to přes víkend... nebo: až budou malého operovat a bude s manželkou v nemocnici, tak budu ve firmě denně od rána do večera a všechno napracuju + ještě něco navíc. Pro zaměstnavatele je myslím důležité i to, jestli se jedná o ochotného a spolehlivého pracovníka, který za normálních okolností maká jako šroub a podává dobré výkony, nebo jestli je to průměrný až podprůměrný zaměstnanec s malým zájmem o práci, který prosazuje především svá práva a nebere moc ohled na firmu ani na lidi v ní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).