Hlavní navigace

Účtování restaurace

 • (neregistrovaný) 193.0.231.---

  14. 9. 2006 12:20

  Potřebovala bych poradit, jakým způsobem se účtuje chod restaurace, případně výroba salátů apod. nebo jakým způsobem se účtuje o zásobách, když se bude účtovat v podvojném účetnictví. Moc prosím o radu. Děkuji Renata

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 9. 2006 23:38

   xx (neregistrovaný) 88.100.153.---

   Re: Účtování restaurace
   Samotné podvojné účtování je víceméně učebnicový způsob. Podstatné a nejchoulostivější je to kolem. Záleží na tom, jak velká je provozovna, zda jde o rodinný podnik (jinak nelze důvěřovat ani kamarádovi), jak moc chce majitel platit správné daně a pod.
   Skladové účetnictví je nutné. Zvlášť veďte materiál (t.j. např. potraviny, zelenina, ovovce, zkrátka vše co se dále zpracovává). V tom případě bude výroba salátů stejná jako výroba jakéhokoliv jiného jídla a v účetnictví se o výrobě nebude účtovat (spotřebují se potraviny = náklad, prodá se jídlo - tržba). Ceny nechte takové, za jaké se nakupují a počitač si je bude průběžně průměrovat např. kilo rajčat v zimě je několikanásobně dražší než v létě. U velké provozovny skladník musí udělat účetnímu sestavu spotřeby MD 5xx /Dal 112. Není-li skladník, musí udělat kuchař inventuru skladu a vy inventuru odečíst od zásob ke konci měsícea rozdíl dát do spotřeby
   Pokračování v novém okně, dál mě to nechce pustit.

  • 14. 9. 2006 23:43

   xx (neregistrovaný) 88.100.153.---

   Re: Účtování restaurace
   Pokračování:
   Jiné to bude u zboží, t.j. takových produktů, které se prodávají bez zpracování (rozlití není zpracování, obsah se nemění, cigarety taky ne).
   V ocenění jsou dvě možnosti - buď se bude účtovat v nákupních cenách a průměrovat (doporučuji v malém nebo rodinném podniku), anebo v předem stanovených prodejních cenách. Předem stanovené ceny mají tyto nevýhody: musíte mít zpracovaný ceník, se změnou sortimentu ho doplňovat, se změnou prodejní ceny přeceňovat. Pak spotřeba = tržba a berňák vás má na lopatě. Zato vy máte na lopatě obsluhující personál. Co vezmou ze skladu, tak prodají a musí odvést tržbu. Chtějí-li si přilepšíit kromě tringlu, musí drobátko okrádat. Pokud jde o zpracování ceníku - pokud nemáte ceníky materiálu, doporučuje se požádat buď některou kolegyni z restaurace, anebu ukecat skladníka ze závodní jídelny, aby vám nechal opsat názvy v kartotéce. Pokud jde o zboží, nemůže to být problém, protože alkoholických nápojů, cigaret příp. žvýkaček zas tak velilký sortiment není, , musí vám to majitel adiktova víceméně z hlavy.
   Dále: výdeje z kuchyně - zeptat se u kolegů, jinak číslované lístečky, které bude vyžadovat kuchyň a koncem měsíce odevzdávat se seznamem a sečtenými korunami za jídlo podle jednotlivého personálu. Větší podniky si na tuto službu berou pomocnou sílu. Mohu řici, že tady za rok mohou zmizet peníze v řádu desítek tisíc korun i víc. (Stává se, že na pokoji pro noční služby se po delší době najde obálka zašitých lístků za jídlo.
   Pokračšování ještě jednou - č. 2.

  • 14. 9. 2006 23:51

   xx (neregistrovaný) 88.100.153.---

   Re: Účtování restaurace
   Dále: výdeje z kuchyně - zeptat se u kolegů, jinak číslované lístečky, které bude vyžadovat kuchyň a koncem měsíce odevzdávat se seznamem a sečtenými korunami za jídlo podle jednotlivého personálu. Větší podniky si na tuto službu berou pomocnou sílu. Mohu řici, že tady za rok mohou zmizet peníze v řádu desítek tisíc korun i víc. (Stává se, že na pokoji pro noční služby se po delší době najde obálka zašitých lístků za jídlo.
   Ovšem zdaleka nejdůležitější je vymyslet papíry:
   - předávání a přebírání zboží při další směně
   - příjem ze skladu - brát v úvahu i lahve a obaly vůbec
   - vracení do skladu
   - inkaso hotově
   - fakturace větších akcí (svatby, rauty a tak všelijak podobně) podle
   jednotlivců).
   - a moižná ještě další věci, které se vyskytnou.
   Jinak - pokud budete nějak zainteresovaná do provozu, tak daleko lepší než dvě kontroly (přepadovky, kontrola lahví atd.) jsou tři kontroly. Moc kecám, nic si z toho nedělejte, usmívejte se, bude hůř- Hodně zdaru.

   (možná je kousek dvakrát, zlobí mě net)

  • 15. 9. 2006 17:13

   Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

   Re: Účtování restaurace
   Pokud vybaveni SW pro restaurace, tak máte vyhráno. Agenda vedení zejména skladů je velmi náročná. Pro lepší pochopení si rozdělíme na restauraci ( prodej nápojů,bal.potavin,cigárek apod.) a na kuchyň. Restaurace se dá postavit na úroveň prodeje zboží. Musí se vést "vyúčtování tržeb" ( dostane se v bloku koupit v papírnictví) jednotlivých položek : poč.stav,příjem,výdej,kon.stav a toto vyúčtování je v prod.cenách a předávají si jím jednotlivé směny zboží a majiteli odvádí tržbu. Také se o tomto koloběhu účtuje jako o nákupu a prodeji zboží. Účetně přijímáte na sklad zboží za NC=SC, a podle vyúčtování účtujete spotřebu také v SC.
   Kuchyň je větší oříšek. První co musíte udělat je, že podle toho co máte v jídelním lístku musíte mít zpracovány normy-kalkulace na jednotlivá jídla. Každý zkušený kuchař normy zná, jsou i kuchařky podle norem. V té normě je uvedeno kolik jaké ingredience a za jakou SC je to jídlo + marže,přirážka = cena na jídelníčku. Na jídlo určené pro zaměstnance musíte mít kalkulace jiné.Pokud vlastníte SW, tak se ty normy tam zadají a podle "bonové knihy" se pak odepisují vydané porce a SW sám spočítá kolik se vydá ze skladu. Teď už se bavíme o účtování materiálu,nikoli zboží. Pokud SW nemáte, musíte vést skladové karty a počítat a počítat a odepisovat ručně podle bonové knihy. Pokud máte "mezisklad" pak byste měli mít pověřenou osobu, která zboží nebo materiál vydává. Nutno podotknout, že u nás si mnoho podnikatelů s vedením skladu zejména v kuchyni hlavu neláme a dělají vše bez skladové evidence. Jak to potom prokáží FÚ je už jen jejich věcí. Nechci skladovou evidenci dále rozebírat, protože se kolem ní minule strhla šílená mela.

  • 15. 9. 2006 18:17

   1234 (neregistrovaný) 81.19.10.---

   Re: Účtování restaurace
   sklady samozřejmě pominu:-)))))ale mám dotaz.
   proč a podle čeho MUSÍ být kalkulace a proč musí být jiné na jídlo pro zaměstnance?

  • 16. 9. 2006 23:25

   xx (neregistrovaný) 88.100.153.---

   Re: Účtování restaurace
   Účetně přijímáte na sklad zboží za NC=SC, a
   >>podle vyúčtování účtujete spotřebu také v SC.
   >>Kuchyň je větší oříšek. První co musíte udělat je, že
   >>podle toho co máte v jídelním lístku musíte mít
   >>zpracovány normy-kalkulace na jednotlivá jídla. Každý
   >>zkušený kuchař normy zná, jsou i kuchařky podle norem.
   >>V té
   >>normě je uvedeno kolik jaké ingredience a za jakou SC
   >>je to jídlo + marže,přirážka = cena na jídelníčku. Na
   >>jídlo určené pro zaměstnance musíte mít kalkulace
   >>jiné.Pokud vlastníte SW, tak se ty normy tam zadají a
   >>podle "bonové knihy" se pak odepisují vydané porce a
   >>SW
   >>sám spočítá kolik se vydá ze skladu. Teď už se bavíme
   >>o
   >>účtování materiálu,nikoli zboží. Pokud SW nemáte,
   >>musíte vést skladové karty a počítat a počítat a
   >>odepisovat ručně podle bonové knihy. Pokud máte
   >>"mezisklad" pak
   >>byste měli mít pověřenou osobu, která zboží nebo
   >>materiál vydává. Nutno podotknout, že u nás si mnoho
   >>podnikatelů s vedením skladu zejména v kuchyni hlavu
   >>neláme
   >>a dělají vše bez skladové evidence. Jak to potom
   >>prokáží FÚ je už jen jejich věcí. Nechci skladovou
   >>evidenci
   >>dále rozebírat, protože se kolem ní minule strhla
   >>šílená mela.
   >
   >sklady samozřejmě pominu:-)))))ale mám dotaz.
   >proč a podle čeho MUSÍ být kalkulace a proč musí být
   >jiné na jídlo pro zaměstnance?

   Jiná kalkulace zřejmě proto, že potraviny na bifrek mohou stát stovku, ale na závodní stravování asi méně, protože potraviny platí zaměstnanec. Pokud je provozovatel schopen nízkou cenu pro záv. stravování vlast. zaměstnanců prokázat z fleku, pak by byla zbytečná. (Otázka příspěvku zaměstnavatele s kalkulací nesouvisí.)

  • 17. 9. 2006 9:13

   1234 (neregistrovaný) 81.19.10.---

   Re: Účtování restaurace
   otázku jsem myslel jinak - který účetní či daňový předpis stanoví, že se musí vést kalkulace na jídlo?
   jestli tomu dobře rozumím, kalkulace je výpočet pořizovací ceny jedné porce určitého jídla. v čem je jiná PC guláše pro hosta a pro zaměstnance?

  • 17. 9. 2006 15:51

   Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

   Re: Účtování restaurace
   Jestli je na to předpis to nevím, ale nevím také jak bez provedené kalkulace-normy odepisovat ze skladu, zjišťovat úbytky, manka, škody, dělat inventury - prostě vést sklad. A když nepovedu sklad, jak prokážu FÚ, že náklady na nakoupené zboží a mat. jsou oprávněné a že tržby za jídlo nejsou kráceny, jak prokážu uplatňovanou marži ?
   Jde o dlouho používaný systém, na tomto systému jsou postaveny i programy pro restaurace a možná i nějaký předpis existuje. Pokud zná někdo systém jednodušší, tak sem s ním.

  • 17. 9. 2006 16:09

   1234 (neregistrovaný) 81.19.10.---

   Re: Účtování restaurace
   já jen, že jste napsala, že se MUSÍ dělat kalkulace. tak jsem přepokládala, že víte, podle čeho. kalkulaci nepotřebuji na vedení skladu podle položek, ale to bysme byli zase u KK.
   a jaký je rozdíl mezi kalkulací na guláš pro hosta a pro zaměstnance?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).