Hlavní navigace

Právo kontroly účetnictví

  • (neregistrovaný) 193.179.144.---

    15. 9. 2006 16:12

    Je člen sdružení vlastníků bytových jednotek oprávněn provést kontrolu účetnictví a kontrolu hospodaření s prostředky vlastníků bytu? Nemáme revizní komisi. Ve stanovách je uvedeno pouze právo nahlížet do účetnictví. Nahlédnout mi výbor povolil, ale jen za účasti členů výboru. Potřebovala bych si celou účetní agendu zapůjčit (doklady, deník. hlavní knihu, knihy analytických účtů), abych mohla zkontrolovat položku po položce. Na to potřebuji více času. Předseda výboru má obavy, že by se při zapůjčení účetní agendy mohlo něco ztratit. Myslím, že tento problém je řešitelný tak, že bych svým podpisem potvrdila, co konkrétně mi bylo k zapůjčení poskytnuto.
    Prosím, neznáte někdo konkrétní právní předpis, na nějž bych se mohla ve výše uvedené záležitosti odvolat v tom smyslu, že mám právo (pokud jej mám) takovou kontrolun provést?
    Děkuji za seriózní odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 9. 2006 16:39

      Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

      Re: Právo kontroly účetnictví
      Zákon o 103/2000 Sb. pamatuje pouze na družstva a společenství vlastníků byt.jednotek. Sdružení jako takové podléhá Občanskému zákoníku, kde se v §837 uvádí: Každý účastník, i když nevykonává správu, má právo přesvědčit se o hospodářském stavu sdružení. Ustanovení smlouvy tomu odporující jsou neplatná.
      Moje doporučení : pokud máte jakékoliv pochybnosti o vedení účetnictví, popř. o správnosti vyúčtování apod. snažte se doklady zkontrolovat. Určitě najdete způsob jak to udělat, třeba Vámi navhrhovaným způsobem - protokol o předání s podpisem. Teď jsem dělala revizi účetnictví jednomu takovému sdružení a už je to u soudu, protože účastníci nebyli schopni vymáčknout z předsedy účetnictví a tomu se podařilo během tří let vytunelovat jim půl milionu korun!!!! Hospodaří s Vaším majetkem a Vy máte právo vědět, jak je s ním nakládáno. To je můj názor.

    • 15. 9. 2006 18:12

      olga (neregistrovaný) 193.179.144.---

      Re: Právo kontroly účetnictví
      >>Je člen sdružení vlastníků bytových jednotek oprávněn
      >>provést kontrolu účetnictví a kontrolu hospodaření s
      >>prostředky vlastníků bytu? Nemáme revizní komisi. Ve
      >>stanovách je uvedeno pouze právo nahlížet do
      >>účetnictví.
      >>Nahlédnout mi výbor povolil, ale jen za účasti členů
      >>výboru. Potřebovala bych si celou účetní agendu
      >>zapůjčit (doklady, deník. hlavní knihu, knihy
      >>analytických
      >>účtů), abych mohla zkontrolovat položku po položce.
      >>Na
      >>to potřebuji více času. Předseda výboru má obavy, že
      >>by
      >>se při zapůjčení účetní agendy mohlo něco ztratit.
      >>Myslím, že tento problém je řešitelný tak, že bych
      >>svým
      >>podpisem potvrdila, co konkrétně mi bylo k zapůjčení
      >>poskytnuto.
      >>Prosím, neznáte někdo konkrétní právní předpis, na
      >>nějž bych se mohla ve výše uvedené záležitosti odvolat

      Zuziku, moc Vám děkuji - ten § je pro mne moc důležitý.
      Olga
      >>v
      >>tom smyslu, že mám právo (pokud jej mám) takovou
      >>kontrolun provést?
      >>Děkuji za seriózní odpověď.
      >Zákon o 103/2000 Sb. pamatuje pouze na družstva a
      >společenství vlastníků byt.jednotek. Sdružení jako takové
      >podléhá Občanskému zákoníku, kde se v §837 uvádí:
      >Každý účastník, i když nevykonává správu, má právo
      >přesvědčit se o hospodářském stavu sdružení. Ustanovení
      >smlouvy tomu odporující jsou neplatná.
      >Moje doporučení : pokud máte jakékoliv pochybnosti o
      >vedení účetnictví, popř. o správnosti vyúčtování apod.
      >snažte se doklady zkontrolovat. Určitě najdete způsob
      >jak to udělat, třeba Vámi navhrhovaným způsobem -
      >protokol o předání s podpisem. Teď jsem dělala revizi
      >účetnictví jednomu takovému sdružení a už je to u soudu,
      >protože účastníci nebyli schopni vymáčknout z předsedy
      >účetnictví a tomu se podařilo během tří let
      >vytunelovat jim půl milionu korun!!!! Hospodaří s Vaším majetkem
      > a Vy máte právo vědět, jak je s ním nakládáno. To je
      >můj názor.

    • 17. 9. 2006 21:30

      anonymous (neregistrovaný) 88.146.167.---

      Re: Právo kontroly účetnictví
      Ovšem ten paragraf dle mě stejně neřeší možnost si něco odnášet. Zákonná povinnost splněna byla - možnost nahlédnout = kontrola. U nás také žádné doklady nepovolujeme odnášet, maximálně si dotyčný může udělat kopii, jinak v době práce představenstva se v tom může šťourat neomezeně, jak je libo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).