Hlavní navigace

Rozhl poplatky - způsob doručení výzvy

  • (neregistrovaný) 87.236.197.---

    17. 9. 2006 3:32

    Dobrý den / večer ... ráno /,
    zajímá mne, zda má nějakou právní hodnotu výzva zaslaná Českým rozhlasem ( přesněji její způsob jakým je rozesílána ) k zaplacení poplatků popř. k čestnému prohlášení o nevlastnění přístroje schopného přijímat rozhlasové vysílání, když je tato výzva rozesílána formou OBYČEJNÉHO dopisu, u kterého není možné zpětně dokázat že mi byl doručen. Leda snad že by proti mně vznesla svědectví poštovní doručovatelka a přísahala že mi dopis hodila do mého P.O. BOXu ... Myslel jsem si, že podobné výzvy, at už od kohokoli, by měli mít jistou formu u které je přiměřeně zajištěno, že se dotyčná výzva dostane skutečně adresátovi a ne že ji třeba adresát nedostane, resp. to by mi také nemuseli opravdu nic poslat ale u soudu tvrdit že jsem byl vyzván k zaplacení. Podle mne by podobné výzvy měli být posílány doporučeně, protože jinak mi to přijde opravdu takové rozesílání naslepo, kdo se chytne a kdo ne, i když podle databáze odběratelů elektřiny. A ještě jedna věc mně zajímá. V našem státě platí - neznalost zákona neomlouvá? Ani neznalost novely zákona? Já si každý den nečtu sbírku zákonů. Podle poslední novely zákona o rozhl a tel poplatcích jsem tedy automaticky zařazen mezi platiče, protože jsem odběratelem elektřiny? Pokud tedy ano a nejsem si této novely vědom (teoreticky) a dopis od rozhlasu ( či televize) mi někde cestou z pošty vypadne náhodou do kanálu aniž bych si ho přečetl, pak mi tedy po jisté době konečně příjde řádna výzva formou doporučeného dopisu ? Nebo snad rovnou soudní exekuce k zaplacení poplatků?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 9. 2006 3:34

      Pitbullek (neregistrovaný) 87.236.197.---

      pokračování
      Jak je to vůbec se zákony? To se nějaký příjme třeba zíkon o dani z dlouhého nosu a pokud budu třeba rok vegetovat v nějaké sektě někde na statku bez absolutního kontatku s okolím a po roce se vrátím do společnosti a všichni zjistí že mám dlouhý nos a někdo na mne třeba upozorní patřičné orgány ( rozuměj uřední :-) ) pak mne zabásnou a dají na doživotí a nikoho nebude zajímat že jsem o tomto zákonu nevěděl? Hm, jestli to tak je pak měním pravidelnou nedělní četbu bible za pravidelné čtení sbírky zákonu ...
      Děkuji za odpovědi, hlavně k té formě dopisu. Ale i k ostatnímu. Jinak se omlouvám pokud jsem někoho urazil at už gramatikou či obsahem. Nashledanou.

    • 20. 9. 2006 9:42

      1 (neregistrovaný) 85.70.18.---

      Re: Rozhl poplatky - způsob doručení výz
      Nebo snad rovnou soudní exekuce k
      >zaplacení poplatků?

      Neznalost zákona neomlouvá.

      Přesné znění §3/1 z.348/2005
      (1) Poplatníkem rozhlasového poplatku je fyzická osoba nebo právnická osoba, která vlastní rozhlasový přijímač. Jestliže drží 4) nebo z jiného právního důvodu alespoň 1 měsíc užívá rozhlasový přijímač fyzická osoba nebo právnická osoba, která není jeho vlastníkem, je poplatníkem tato osoba.

      a §3/4
      (4) Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě 5), považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi (dále jen "provozovatel vysílání ze zákona") po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak, a to s účinností od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy. Součástí výzvy musí být poučení o následcích neprokázání opaku v takto stanovené lhůtě.

      S tím nic nenaděláte. Příklad FO dle výpisu z KN je vlastníkem
      rod. domku který pronajímá. Poplatky za radio a televizi platí nájemce protože přístoje jsou jeho vlastnictvím. Nyný MUSÍ
      platit také tyto poplatky majitel nemovitosti, protože je odběratelem elektřiny.To že má trvalé bydliště ve stejné obci
      kde také platí poplatky za přijímače ve svém vlastnictví nikoho
      nezajímá. A jak tvrdíte, mohlo by se při neplacení poplatků jenom
      z titulu odběru elektřiny stát předmětem exekuce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).