Hlavní navigace

norma ztrát v obchodě

• (neregistrovaný) 85.70.117.---

18. 9. 2006 12:30

Zabýváme se maloobchodním prodejem zboží , konkrétně papír-dárky .
    Mám dotaz zda existuje nějaký předpis , jak určit normu ztrát, nebo je to věcí vedení společnosti , jakou si stanovení výši ztratného vnitřním předpisem, např. 0,5% z maloobchodního obratu prodejny.

Děkuji za radu.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2006 15:38

Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

Re: norma ztrát v obchodě
      Žádný předpis neexistuje. Výše ztrát do normy je závislé na způsobu prodeje (pultový, samoobslužný), na sortimentu (zelenina, textil, řeznictví ). V této normě přirozených úbytků (výtratném) jsou zahrnuty i drobné krádeže v samoobslužných prodejnách. Při stanovení výše výtratného se zohledňuje i demografické složení obyvatelstva.
      Pokud prodáváte papír a dárky (kusové zboží, kde nedochází k rozprášení, zkažení, krátké lhůty spotřeby atd.), pak 0,5 % je norma dost vysoká. Takové výtratné se stanoví např. v samoobsluhách, kde se prodává zelenina, uzeniny.
      Nic vám ale nebrání si takové výtratné stanovit. Vy budete muset prokázat, že jde o objektivní stanovení výtratného právě pro vaši prodejnu.
      Při inventarizaci zjistíte manko a sami posoudíte, jak se odklání od vámi stanoveného %.

• 19. 9. 2006 18:05

1234 (neregistrovaný) 81.19.10.---

Re: norma ztrát v obchodě
      zajímalo by mě, jak zohledníte demografické složení obyvatelstva
      :-)))
      nic ve zlém, je mi jasné, že např. v brně na cejlu je větší ztratné než na lesné v majdalenkách:-))
      ale to podstatné je, že by mělo být stanoveno vnitřní směrnicí (kterou bohužel někteří účetní považují např. v DE za kuriozitku - i když s vedením či nevedením Ú nemá podstata IS celkem moc společného), kde bude výpočet - např. podle skutečného ztratného za určité období, podle norem ze srovnatelných obchodů...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).