Hlavní navigace

smlouva o pracovní činnosti

• (neregistrovaný) 194.213.46.---

18. 9. 2006 15:44

Dobrý den. Mohl by mi prosím někdo poradit jakým způsobem jsou řešeny věci jako nemocenská, dovolená apod. v případě, že mám smlouvu o pracovní činnosti do 20ti hodin týdně se stanovenou odměnou za hodinu? Dostanu např. zaplaceno, když budu nemocný nebo mám na mzdu nárok jen když opravdu jsem v práci? A co třeba státní svátky? Náleží mi za ně mzda v případě, že nebudu v práci? Děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2006 18:05

Lina (neregistrovaný) 80.188.231.---

Re: smlouva o pracovní činnosti
      xxxxxxxx
      Dovolenou Vám dá zaměstnavatel tehdy, pokud ji máte v dohodě o prac. činnosti sjednanou. Předpokládám, že si vyděláte více jak 400,- Kč měsíčně, a tudíž Vás zaměstnavatel má povinnost přihlásit k sociálnímu pojištění a Vám při nemoci vznikne nárok na nemocenské dávky. Přihlašuje Vás také k zdravotnímu pojištění. Nevím, jak máte formulovanou dohodu o pracovní činnosti, ve mzdách se již delší čas nepohybuji, ale kdysi jsme uváděli do dohod o pracovní činnosti rozsah: dle potřeb zaměstnavatele, z toho pak vyplynulo, že se platily pouze odpracované hodiny.

• 19. 9. 2006 7:37

tatana (neregistrovaný) 82.142.65.---

Re: smlouva o pracovní činnosti
      paní má pravdu, na DPČ se nevztahuje ust. ZP co se týká mzdy, v dohodě je sjednaná odměna, neplatí pro ni ani minimální mzda, pokud v dohodě nemáte sjednaný nárok na dovolenou, nárok na příplatek za práci ve svátek, příp. nenárokové so-ne zvýhodnění, dokonce i cestovné, nevzniká vám nárok, pokud by tyto složky byly zakomponovány do dohody, nárok vám na ně vznikne. Dohody jsou ale povětšinou o toto "ochuzené" a zaměstnavatel je nenabízí :) Nemoc placenou mít budete, pokud vám vznikne účast na nemocenském pojištění, tzn. v měsíci budete mít 400 Kč, tato částka se úměrně krátí v měsíci nástupu, dejme tomu,že nastoupíte v polovině měsíce, účast vám vznikne již při výdělku 200,- Kč.Po ukončení DPČ je zaměstnavatel povinen vám vystavit evidenční list, vám předá kopii, orig. zasílá na ČSSZ,zápočtový list není ze zákona povinen vystavit, pouze potvrzení o době účasti na pojištění-pokud byste ho vyžadoval(a).Pokud byste čerpala nemoc v DPČ, jste povina nahlásit zaměstnavateli,pokud jste zároveň zaměstnaná v HPP,jelikož tyto dny zaměstnavatel musí započíst příp. do podpůrčí doby.Samozřejmě,pokud nemoc souhlasí s nemocí v HPP,pak ne,ale můžete být uznána práce neschopnou třeba jen v DPČ, pak je vaší povinností nahlásit dobu čerpání ND v DPČ. Víc už mě nenapadá,ale určitě se ještě něco najde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).