Hlavní navigace

Měsíční mzda - průměr dovolená

  • (neregistrovaný)

    18. 9. 2006 15:56

    Zdá se mi to divné a tak potřebuji poradit, jestli je to takhle správně.
    Máme zaměstnance, který jsou odměňování měsiční mzdou, mají zkrácenou prac. dobu 30 hodin týdně a měsíční mzdu 6000,- (7955/40 * 30 je 5966,- tedy jejich měsíční mzda odpovídá min. mzdě) . V tomto čtvrtletí jim vyšel průměr pro náhrady nižší než min. hod. mzda, tedy jsem jim na základě vašich rad upravila na 48,10 Kč. Ale jeden zaměstnanec tento měsíc čerpal dovolenou a druhý ne.

    1. zaměstnanec odprac. 138 hodin - mzda 6000,- Kč
    2.zaměstnanec odprac. 78 hodin - mzda 3391,- Kč
    + dovolená 60 hodin - 2886,- Kč
    celkem - 6277,- Kč

    Lépe je na tom zaměstnanec, který čerpal dovolenou a zdá se mi to nespravedlivé a začla jsem pochybovat o správnosti.
    Můžete mi poradit? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2006 20:27

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: měsíční mzda - průměr dovolená
      Podle mého názoru je to správně. Je to dáno rozdílným počtem pracovních dnů v různých měsících. Při úvazku 30 h za týden a při měsíční mzdě 6000 Kč je splněna podmínka minima. Tento člověk dostane 6000, ať má měsíc 23 nebo 20 dní. Když je 23 dní, vyjde v přepočtu na hodinu 43,47 Kč, což je pod hodinovým minimem, ale u měsíční mzdy se to takto nepřepočítává, rozhodující je výše měsíční mzdy. Při měsíčním počtu 20 dní by Vám vyšlo na hodinu 50 Kč. Dovolená vždy musí být zaplacena hodinovým průměrným výdělkem, který ale nesmí být nižší, než je stanovené hodinové minimum. A protože si tento člověk bral dovolenou v měsíci, který měl hodně pracovních dní, vyjdou mu peníze za odpracované dny nižší, než kdyby si stejný počet dní dní dovolené bral v měsíci, který by měl jen 20 dní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).