Hlavní navigace

zrusena dovolena?

• (neregistrovaný) 194.108.48.---

18. 9. 2006 18:53

takze zamestnavatel ma pravo zrusit mi dovolenou?a jakym zpusobem?telefonicky,pisemne?a jak dlouho dopredu?v §108 odst.1 se pise:Poskytuje-li se zamestnanci dovolena v nekolika castech,musi alespon jedna cast cinit nejmene 14 dni,pokud se zamestnanec se zamestnavatelem nedohodne jinak.urcenou dobu cerpani dovolene je ZAMESTNAVATEL POVINEN OZNAMIT ALESPON 14 dnu predem,tato doba muze byt vyjimecne zkracena,da-li k tomu souhlas prislusny odborovy organ,pokud dale neni stanoveno jinak.JDE O TO ZE:ve stredu jsem nastoupila na paragraf a v patek jsem mela jit na dovolenou.ale ve stredu mi zamestnavatel volal ze mi dovolenou rusi-ze se paragraf prekryva z dovolenou.paragraf byl napsan na 9dni-to je do ctvrtka pristiho tydne a pak jsme meli odjet na dovolenou.takze ma pravo na to ,zrusit mi dovolenou?a muze soukroma firma mit jine pravni podminky nez firma statni?nebo nez je uvedeno v Zakoniku Prace?moc dekuji Jitka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 9. 2006 19:19

Karel (neregistrovaný) 62.245.71.---

Re: zrusena dovolena?
      Ono je to vsechno o lidech.
      1.vasim paragrafem - nevznikly mu nejake problemy?
      2.proc jste si nenechala napsat paragraf jen do dovolene? Takto podle me, nemuzete na dovolenou nastoupit v zadanem terminu.
      Proste se tezko zapise soucasne paragraf a dovolena.

Berte to jako reakci zamestnavatele. :-)

• 18. 9. 2006 19:24

Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

Re: zrusena dovolena?
      Jak už jsem Vám psala, to, že se OČR překrývá s dovolenou není důvod ke zrušení celé dovolené. Ovšem platí, že zaměstnavatel Vám může dovolenou zrušit třeba den předem, dokonce Vás může odvolat třeba v její polovině (pokud se Vám dovolá nebo jinak Vás dostihne). Samozřejmě že kvůli provozu a práci, nikoli proto, že si jen tak usmyslí bez důvodu. Takže jestli Vám zaměstnavatel ruší dovolenou kvůli práci, nic nenaděláte, má na to podle Zákoníku právo. Za to mu Zákoník ukládá povinnost uhradit zaměstnanci prokázanou škodu, která mu zrušením dovolené vznikla. Zákoník platí jak podnikatelskou tak pro nepodnikatelskou sféru, ale liší se např. v povinném počtu týdnů dovolené. A také v některých zákonech- např. ve mzdovém a platovém zákoně. Možnost odvolání z dovolené myslím platím všude.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).