Hlavní navigace

stará dovolená

  • (neregistrovaný) 213.191.98.---

    18. 9. 2006 22:44

    Chtěla bych se zeptat. Mám ještě několik dní staré dovolené z roku 2005 kterou jsem chtěla použít k výběru na dobru prázdnin 2006.
    Od června r.2006 jsem zatím nemocná. Je nějaký termín do kdy si mohu tuto dovolenou vybrat když jsem v marod.stavu. Nebo tato dovolená propadne?
    Děkuji za odpověď.
    Síková B.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 9. 2006 7:12

      tatana (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: stará dovolená
      pokud byste byla nemocná do konce roku 2006, nárok na dovolenou r. 2005 vám propadne, nemůžete nastoupilt dovolenou "ze zákona" jelikož vám zaměstnavatel nesmí nařídit čerpání dovolené v době nemoci, s vaším souhlasem lze převést do následujícího roku jen tu část dovolené, která přesahuje zákonný nárok, tzn. nad 20 dnů, pokud byste písemný souhlas neudělila, zaměstnavatel je povinen tuto část dovolené proplatit, další možnost s písemným souhlasem převést do následujícího roku tzn. do roku 2007 a pokud byste ani v tomto roce tento ¨"převedený" nárok nevyčerpala, je zaměstnavael povinen i bez vaší žádosti dovolenou v lednu 2008 proplatit. ZP § 109 - Pokud zaměstnanec nemohl z důvodů uvedených ve větě první vyčerpat dovolenou, která přesahuje 4 týdny, ani do konce příštího kalendářního roku, může být s jeho písemným souhlasem tato část dovolené vyčerpána do konce dalšího kalendářního roku. Pro ujpřesnění - pokud ve vaší fy je nárok na dovolenou 4 týdny, tato část ZP se vás netýká, nárok na dovolenou za rok 2005 propadá, pokud nevyčerpáte do konce roku 2006.

    • 19. 9. 2006 7:31

      Jana (neregistrovaný) 213.226.248.---

      Re: stará dovolená
      ***
      Dovolená lze proplatit pouze při ukončení pracovního poměru. Když se nestihne vybrat tak propadá.

    • 19. 9. 2006 7:41

      tatana (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: stará dovolená
      tak to není pravda, Jani, jsem si jista - tak jak jsem napsala, to platí :) ale opakuji, že se jedná jen o dovolenou, která přesahuje zákonný nárok, tzn. pokud je ve fy sjednán nárok 25 dnů, těch 5 dnů vám v žádném případě nemůže propadnout, ty se převádí s písemným souhlasem zaměstnance do dalšího-přespříštího roku,pakliže nedá souhlas, proplatí v lednu 2007,pakli-že dá souhlas a nevyčerpá do konce 2007, proplatí v lednu 2008.Skutečně je to tak.

    • 19. 9. 2006 8:50

      Alice (neregistrovaný) 195.113.198.---

      Re: stará dovolená
      >>>do kdy si mohu tuto dovolenou vybrat když jsem v
      >>>>marod.stavu. Nebo tato dovolená propadne?
      >>>>Děkuji za odpověď.
      >>>>Síková B.
      >>>pokud byste byla nemocná do konce roku 2006, nárok na
      >>>dovolenou r. 2005 vám propadne, nemůžete nastoupilt
      >>>dovolenou "ze zákona" jelikož vám zaměstnavatel nesmí
      >>>nařídit čerpání dovolené v době nemoci, s vaším
      >>>souhlasem lze převést do následujícího roku jen tu
      >>>část
      >>>dovolené, která přesahuje zákonný nárok, tzn. nad 20
      >>>dnů,
      >>>pokud byste písemný souhlas neudělila, zaměstnavatel
      >>>je
      >>>povinen tuto část dovolené proplatit, další možnost s
      >>>písemným souhlasem převést do následujícího roku tzn.
      >>>do roku 2007 a pokud byste ani v tomto roce tento
      >>>¨"převedený" nárok nevyčerpala, je zaměstnavael
      >>>povinen i
      >>>bez vaší žádosti dovolenou v lednu 2008 proplatit. ZP
      >>>§ 109 - Pokud zaměstnanec nemohl z důvodů uvedených
      >>>ve větě první vyčerpat dovolenou, která přesahuje 4
      >>>týdny, ani do konce příštího kalendářního roku, může
      >>>být
      >>>s jeho písemným souhlasem tato část dovolené
      >>>vyčerpána
      >>>do konce dalšího kalendářního roku. Pro ujpřesnění -
      >>>pokud ve vaší fy je nárok na dovolenou 4 týdny, tato
      >>>část ZP se vás netýká, nárok na dovolenou za rok 2005
      >>>propadá, pokud nevyčerpáte do konce roku 2006.
      >>***
      >>Dovolená lze proplatit pouze při ukončení pracovního
      >>poměru. Když se nestihne vybrat tak propadá.
      >tak to není pravda, Jani, jsem si jista - tak jak jsem
      >napsala, to platí :) ale opakuji, že se jedná jen o
      >dovolenou, která přesahuje zákonný nárok, tzn. pokud je
      >ve fy sjednán nárok 25 dnů, těch 5 dnů vám v žádném
      >případě nemůže propadnout, ty se převádí s písemným
      >souhlasem zaměstnance do dalšího-přespříštího roku,pakliže
      >nedá souhlas, proplatí v lednu 2007,pakli-že dá
      >souhlas a nevyčerpá do konce 2007, proplatí v lednu
      >2008.Skutečně je to tak.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).