Hlavní navigace

Rodičovský příspěvek- nárok

  • (neregistrovaný) 212.20.110.---

    20. 9. 2006 10:53

    Prosím, teď jsem dočetla tento příspěvek, měla jsem za to , že teď při pobírání Rod. př. můžu vydělat libovolnou částku, jsem omezena pouze nakolik dnů je dítě ve školce. Prosím zkoušené mzdové účetní o názor. Děkuji
    Příspěvek: Dobrý den,9.9.2006 mé dceři budou 3 roky a nastupuji do práce na HPP,mám nárok pobírat rodičovský příspěvěk, když dcera bude docházet do školky na 4 hodiny denně?

    Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který nemá v kalendářním měsíci nárok na příjem z výdělečné čínnosti (činnost vykonávána v rozsahu, který zakládá účast na nemocenském pojištění). Rodičovský příspěvek by Vám náležel pouze v případě příjmu z výdělěčné činnosti, pokud by se jednalo o závoslou činnost sjednanou nejvýše na dobu dvou hodin denně nebo v případě velmi nízkého příjmu (přesně to stanovuje zákon a SSP). Pravidelná docházka dítěte v MŠ nepřevyšuící 4 hodiny denně se nepovažuje za umístění dítěte v předškolním zařízení, nárok na rodičovský příspěvek zůstává. Ale v případě Vašeho nástupu na HPP pravděpodobně nesplníte uvedené podmínky pro přiznání zmiňované dávky.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 9. 2006 12:10

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: Rodičovský příspěvek- nárok
      Odpovídající zřejmě nezaznamenal, že se zákon už od loňska (nebo sand od předloňska, to to letí) kapánek změnil. Už si nepamatuji, zda to přesně tak, jak odpovídá, platilo dříve, každopádně si najděte aktuální znění Zákona o státní sociální podpoře č. 177/1995 Sb (ve znění pozdějších zákonů), §30 - podmínky nároku na rodičovský příspěvek. Když to shrnu, tak: rodičovský příspěvek může pobírat kterýkoli z rodičů (tzn. buď otec nebo matka, jak se rozhodnou), přičemž nezáleží na tom, co ten rodič dělá, zda podniká nebo je zaměstnán, nezáleží na tom, v jakém prac. poměru pracuje ani jaký má úvazek ani kolik vydělává, nezáleží na tom, zda je na dovolené, pobírá nemocenskou nebo pracuje. Záleží pouze na tom, že to dítě, na které rodičák pobírá a které je mladší 3 let, není umísťováno na víc než 5 dní v měsíci do předškol. zařízení a pokud je mu víc než 3 roky, pak že není umísťováno na víc než 4 hodiny denně do předškol. zařízení.
      Pokud je rodič, který rodičovský příspěvek pobírá, dlouhodobě hospitalizován, pak od 4. měsíce hospitalizace příspěvek nenáleží (ale může o něho požádat a a pobírat ho druhý z rodičů, který hospitalizován není). Rod. příspěvek nenáleží v případě, že jeden z rodičů celý měsíc pobírá mateřské dávky nebo nemocenské dávky v souvislosti s porodem
      (tzn. čekají další dítě a maminka jde na mateřskou, pak rodičovský příspěvek náleží naposledy v měsíci, v jehož průběhu začala pobírát mateřské dávky).
      Takže moje odpověď tazatelce zní: Ano, pokud jsou dítěti 3 roky a nebude umísťováno v předškolním zařízení na víc než na 4 hodiny denně, pak rodičovský příspěvek náleží.

    • 20. 9. 2006 13:17

      Ilona (neregistrovaný) 212.20.110.---

      Re: Rodičovský příspěvek- nárok
      Děkují pí Jiřko, přesně takhle jsem si to taky myslela, jsem ráda, že jste mi to Vy taky potvrdila.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).